pondelok 26. mája 2014

PC REVUE - OpenPark

Hrdinovia dnešných čias

Nie som extra aktívny používateľ a prispievateľ na Facebooku. Mám celkom jasnú predstavu, aký typ obsahu ma zaujíma a čo chcem zdieľať so svojím okolím. Jasné, rád si kliknem na odporúčané články od ľudí, ktorých názor si vážim. Vždy sa rád zasmejem aj na nevydarených failoch, ale obzvlášť rád si pozriem inšpiratívne videá z reálneho života, plné ľudskosti. Tie ma nabijú pozitívnou energiou aj na celý deň a donútia zamyslieť sa nad sebou, nami a svetom okolo. Možno ste už viacero z nich tiež videli.

Nedávno ma napr. dojalo férové gesto futbalistu, ktorý mal ísť kopať penaltu, aj keď vedel, že bola odpískaná neprávom. Faul na jeho spoluhráča v jedenástke bol iba nafilmovaný. Keď nepomohlo presviedčanie rozhodcu, rozbehol sa a loptu odkopol 10 metrov vedľa brány... Dojali ma aj bežecké preteky postihnutých športovcov, kde sa jeden z nich v polovici trate potkol, spadol a nevládal vstať. Keď si to „súperi" všimli, zastali, vrátili sa k nemu a podpierajúc ho všetci naraz prebehli cieľovou páskou.

Alebo záchranár riskujúci vlastný život, aby zachránil zatúlaného psíka, pod ktorým sa prepadol tenký ľad na rieke a už sa nevládal udržať nad vodou. Dostal sa k nemu, ale nakoniec mal veľký problém sám so sebou, dobehli však ďalší ľudia a zachránili ich oboch.

Alebo ľudia na ulici, ktorí išli zachrániť cyklistu zakliesneného pod autom, ktoré už začalo horieť a hrozilo, že každú chvíľu vybuchne. Prekonali strach, nadvihli auto a zraneného cyklistu odtiahli do bezpečia.

Alebo vozíčkar, ktorý neváhal ochrániť predavačku v obchode pred násilníkom. Hodil sa na útočníka a držal ako kliešť, hoci jeho možnosti pohybu boli značne obmedzené a riziko zranenia veľmi vysoké. Keď to videli ostatní, ešte stále váhajúci zákazníci v obchode, hneď prekonali svoj strach a rozbehli sa mu na pomoc.

Alebo človek v metre zachraňujúci iného cestujúceho, ktorý náhle odpadol, z okraja nástupiska spadol na koľaje a nedokázal sa vyšplhať hore. Záchranca ako jediný skočil dole a pred očami ostatných vystrašených cestujúcich ho vytiahol tesne pred prichádzajúcim vlakom. Takýchto a podobných príbehov je plný Facebook, resp. YouTube. Sú to príbehy plné ľudskosti a obdivuhodných anonymných hrdinov.

Možno si poviete, že priveľa riskovali a vy by ste niečo podobné asi nedokázali. Áno, je to možné, nie je to hanba, všetci sme inak nastavení a nikto nevie, ako by zareagoval v hraničnej situácii. Existujú však aj situácie, ktoré nie sú také exponované, sú dokonca úplne obyčajné a zažívame ich denne desiatky. Ale takisto nám poskytujú príležitosť preukázať svoj charakter, ľudskosť a životný postoj. Môže to byť napríklad moment, keď sa v obchode otvorí nová pokladňa a je na vás, či sa k nej budete hnať ozlomkrky alebo necháte prejsť k pásu mamičku balansujúcu v jednej ruke s dieťaťom a s nákupom v druhej.

Alebo doma na dlážke utriete rozliatu mláčku mlieka, aj keď ste ho nerozliali vy. Alebo zdvihnete zo zeme prázdnu plechovku a dáte ju do koša, keď vidíte, že niekto iný mal zlú mušku a lenivý chrbát.

Alebo niekomu podržíte dvere, keď má plné ruky, a nebudete sa hnať dopredu, tváriac sa, že nikoho nevidíte. Alebo podržíte výťah, keď vidíte, že niekto ešte dobieha. Alebo pomôžete s nastúpením do autobusu niekomu, komu to už nejde tak ľahko. Alebo ako šofér na hlavnej necháte, aby sa z vedľajšej cesty zaradilo auto, ktoré nechce nikto pustiť, lebo všetci sa ukrutne ponáhľajú. Alebo dobehnete pána, ktorému vypadli na zem nejaké papiere a nevšimol si to. Alebo sa len tak na ulici jednoducho usmejete na niekoho, na kom vidíte, že evidentne nieje vo svojej koži. Svojím láskavým a chápajúcim úsmevom mu na diaľku pohladíte dušu a dodáte energiu, aby sa vedel ľahšie popasovať so svojou momentálnou mizernou náladou. Niekedy stačí iba malé gesto, pohľad či úsmev a zrazu sa začnú diať malé zázraky.

Je možné, že váš „počin" asi nezachytia bezpečnostné kamery a nedostane sa ani do večerného spravodajstva či na YouTube. Ale buďte si istí, že ho zachytia náhodní okoloidúci alebo niekto iný, o kom ani neviete, že sa práve pozerá. A inšpiruje ho, aby sa aj on zachoval podobne, keď príde tá jeho situácia.

Asi všetci máme záujem zlepšiť svet okolo nás. Niektorí si myslia, že to sa dá iba zhora cez politikov a ľudí, ktorí majú moc, a preto vôbec nemá zmysel sa o niečo snažiť. Iný sa svetom okolo seba netrápia a myslia iba na svoje záujmy a potreby. Pravdou však je, že každý z nás prispieva svojím dielom k tomu, aký svet máme okolo seba. Či bude okolo nás viac egoizmu a nezáujmu alebo ľudskosti, porozumenia a spolupráce. Raz možno príde čas na odvážne činy, keď bude treba prekonať strach a predsudky. Ale aj bežný deň prináša množstvo situácií, ktoré nám poskytujú príležitosť stať sa malým hrdinom. Tak si poďme spolu vytvoriť lepší a krajší svet! :-)

PC REVUE 5/2014 OpenPark
Autor: Martin Drobný

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára