štvrtok 1. marca 2001

PC REVUE

Spoza oceánu sa začínajú čoraz viac ozývať kuvičie hlasy veštiace, že sa končí éra PC, že zlaté časy, keď PC firmy kvartál za kvartálom dosahovali rekordné tržby, sú preč. Analytické firmy predpovedajú na tento rok nižší, iba polovičný rast predaja v porovnaní s obdobím pred dvoma-tromi rokmi. Varujú, že vyspelé trhy sú už dosť saturované a niet ich kam ďalej rozširovať. Radikalisti odporúčajú veľkým hráčom, aby sa pospájali, skonsolidovali. Jeden z najrešpektovanejších analytikov počítačového trhu Andrew Neff dokonca odporúča, aby Dell prevzal PC biznis IBM (!), HP zase prevzalo PC divíziu Compaqu (!), Apple by mal opustiť architektúru PowerPC a Mac OS X v prospech Intelu a Microsoftu (!) atď.
Je to naozaj až také čierne? Pravdou je, že PC biznis už dávno nie je taký výrazný ako kedysi. No pravdou je aj to, že technické parametre súčasných počítačov už dávno prekonali reálne potreby väčšiny používateľov, ktorí sa už nemusia naháňať za megahertzami a gigabajtami. Na trhu – aspoň zatiaľ – nie je softvérová aplikácia, ktorá by znovu naštartovala kolotoč neustáleho vzájomného dobiehania sa softvéru ahardvéru, tak ako sme to zažívali v nedávnej minulosti. Samozrejme, nikto sa nebude brániť, ak za rovnaké peniaze ako dnes dostane o rok zostavu s 2,5 GHz procesorom, 512 MB RAM a 100 GB diskom. Pravdou rovnako je, že pre istú skupinu používateľov je PC aj v súčasnosti príliš zložité zariadenie, pre iných je možno ešte stále pridrahé, ďalší by potrebovali využiť možnosti PC len čiastočne, navyše len z času na čas.
Taký je krátky súhrn príčin a dôsledkov. Ale ani prítomnosť a najmä budúcnosť sveta PC nie je až taká čierna, ako sa na prvý pohľad zdá. Na adresu prítomnosti treba uviesť, že predaj stále rastie, hoci už po malšie ako v minulosti. Spomalil sa najmä predaj desktopov, naopak, predaj notebookov rastie, servery si udržiavajú stabilnú krivku. Rovnako treba uviesť, že spomaľovacie tendencie, ktoré uvádzajú agentúry, sa týkajú najmä amerického trhu, ktorý je najvyspelejší, ale aj najviac saturovaný. Západná Európa, ovýchodnej už ani nehovoriac, má do dobehnutia USA ešte ďaleko, veď viac ako polovica amerických domácností má minimálne jeden počítač. V západnej Európe zostáva ešte mnoho prvopoužívateľov PC, ale hlavným ťahúňom by mali byť najmä existujúci vlastníci, ktorí si budú kupovať ďalší, novší, výkonnejší počítač a ten starší posunú ďalej v rámci rodinnej či podnikovej hierarchie. Zvyšok Európy, kam rátam aj nás, by sa rád „nechal saturovať“, len nemá zatiaľ takú ekonomickú silu, aby si to mohol dovoliť. Takže hoci to nie je až také zlé, niečo sa naozaj zmenilo: trh, používatelia, prostredie atď. A je na PC firmách, ako sa s novou skutočnosťou vyrovnajú.
Určite nesúhlasím s názorom, že koncepcia PC sa končí, že už vyložila všetky karty a stratila svoj potenciál, že ju vytlačia sieťové počítače, mobilné informačné spotrebiče, hybridy mobilov a vreckových počítačov atď., ktoré určite uspokoja mnohé potreby používateľov, ale nemôžu a nikdy nebudú môcť plnohodnotne nahradiť komfort práce a možnosti desktopu.
Súčasná koncepcia PC má svoje nedostatky, výrobcovia HW aj SW by sa preto mali okrem zlepšovania technických parametrov zamerať najmä na jej celkovú modernizáciu. Veľké rezervy klasického PC desktopu vidím v ešte stále zložitom ovládaní, používateľskom komforte, zdĺhavom zapínaní a vypínaní, nízkej spoľahlivosti a bezpečnosti atď. PC firmy by preto mali znovu objaviť význam PC ako informačného spotrebiča na intenzívne prezeranie a spracovanie dát, komunikáciu či zábavu.
„Neorané“ pole pôsobnosti vidím v možnosti vzájomného využívania a zdieľania zdrojov počítačov zapojených v sieti, či už lokálnej, ale aj MAN či WAN. Pri individuálnom používaní počítačov sú ich výpočtové, pamäťové či prenosové zdroje využívané len zlomok času, keď sú zapnuté. Je preto veľká škoda, že si počítače v sieti nemôžu okrem adresárov a tlačiarní zdieľať napríklad aj procesorový výkon či priepustnosť kanálov I/O.
Ďalšou rezervou je mobilita a portabilita. Ťažko hovoriť pri desktope o mobilite, ale aké príjemné by bolo mať možnosť prenášať so sebou dáta, nastavenia, obľúbené miesta na sieti, poštu atď. z pracovného do domáceho počítača alebo medzi pracovnými počítačmi na viacerých pracoviskách. Iste existujú čiastkové riešenia (prenosné hard disky, IrDA, Bluetooth, prístup k nastaveniam a adresárom podľa prihlasovacieho hesla atď.), ale sú to riešenia buď nemotorné, majú svoje obmedzenia, alebo vyžadujú určité parametre (OS, rozhranie, pripojenie na server atď.), takže by to chcelo nejaké inteligentné riešenie.
Určitým hendikepom súčasných PC ešte stále zostáva nie celkom dostatočná modularita. Ak chcete vymeniť kartu, procesor, doplniť ďalší disk, nie je to triviálna úloha pre každého, treba otvoriť počítač, nájsť voľnú pozíciu, vedieť, ako pripojiť káble, nastaviť jumpery, nainštalovať ovládače, riešiť prípadné HW konflikty atď.
Povzbudzujúcim impulzom pre príchod novej éry PC by mohol byť nástup komerčných spotrebiteľských aplikácií na rozpoznávanie hlasu a diktovanie, ktoré sú veľmi „hladné“ po výkone.
Aby som to teda uzavrel, myslím si, že éra PC sa ešte zďaleka nekončí. Zopár firiem na súčasnú situáciu na trhu asi „zaplače“, ale inovatívne „inžinierske“, nie „marketingové“ firmy, ktoré vyriešia nedostatky architektúry PC a znovu objavia jej potenciál, budú sa môcť znovu tešiť na medzikvartálne „žatvy“. A my používatelia sa budeme môcť opäť tešiť z príchodu nielen výkonnejších, ale najmä „múdrejších“ počítačov, skomfortnejším ovládaním, spoľahlivejších, jednoducho sofistikovanejších (to slovo sa mi veľmi páči...).


Zaujímavé čítanie marcového čísla PCR vám želá
Martin Drobný

PC REVUE 3/2001 Editorial
Autor: Martin Drobný