pondelok 14. októbra 2013

PC REVUE

Výstava IFA a batérie

Máme za sebou druhú z veľkých výstav spotrebnej elektroniky počas roka, berlínsku megaakciu IFA. Je to udalosť, na ktorú sa čoraz viac oplatí chodiť, lebo tu držíte v ruke produkty, ktoré ešte len prídu na trh. Takmer všetci redaktori sa tak ocitli v hlavnom meste Nemecka. Tak veľa pozvánok od firiem zase nemáme, aby to vydalo na 6 ľudí, ale my vždy niečo vymyslíme. Aj teraz sme vymysleli, na dopravu sme použili auto, v supermakete sme kúpili nafukovaciu posteľ a v jednolôžkovej izbe sme boli zrazu traja.

PC REVUE - OpenPark

Ďakujeme, Edward!

Pred pár mesiacmi som sa v OpenParku venoval afére PRISM a praktikám NSA, ale odvtedy sa objavilo množstvo ďalších zistení, takže znovu otváram túto tému. Tu je ich krátka rekapitulácia.
PRISM nie je jediný projekt on-line špionáže NSA, je ich oveľa viac. Napríklad XKeyscore je systém s ešte väčším dosahom a umožňuje sledovať takmer všetko, čo bežný používateľ robí na internete, a to vrátane obsahu e-mailov, navštívených webových stránok, vyhľadávaných výrazov, diskusie, četu a pod. Agentom pritom stačí vyplniť on-screen formulár, ktorý im dáva široké oprávnenia na vyhľadávanie. Takúto požiadavku pred spracovaním neskúma nijaký súd ani nadriadený personál NSA.

Podobné praktiky používajú aj britské spravodajské služby GCHQ, ktoré sa napichli na optické káble a zhromažďujú obrovské množstvo údajov z e-mailov, facebookových príspevkov a internetovej histórie a delia sa o ne s NSA. Navyše sa to všetko vykonáva bez akejkoľvek formy verejnej kontroly či diskusie. NSA aj GCHQ úspešne pracujú na prelomení šifrovania používaného na internete. Zameriavajú sa hlavne na zabezpečené siete SSL, VPN, VoIP a mobilné 4G siete. Ohrozená je tak bezpečnosť a súkromie všetkej internetovej komunikácie, on-line bankovníctva a prakticky celý mobilný internet.