nedeľa 4. marca 2007

PC REVUE - OpenPark

Nuda na kvadrát

Scenár sa pomerne pravidelne opakuje. Prídem večer domov uťahaný ako kôň, niečo do seba hodím, vybavím si povinnosti okolo domácnosti a po pár hodinách sa s oslobodzujúcim výdychom šmarím do kresla pred TV. Aspoň na chvíľu vypnúť a nič neriešiť. Beriem do ruky čiernu „kobru“ (to je moje kódové označenie pre diaľkový ovládač :), v priebehu 10 sekúnd si urobím prehľad všetkých kanálov a sklamaný konštatujem, že opäť nikde nič nejde. Hovorí sa síce, že nádej umiera posledná, ale v tomto prípade nádej to už má, chuderka, dávno za sebou... A pritom nechcem toho veľa. Dozvedieť sa niečo zaujímavé, obohacujúce, pozrieť si nejaký dobrý dokument, zasmiať sa na funny videách alebo inteligentnom sitcome, nechať sa strhnúť pútavým filmom. Jednoducho iba trochu sa zrelaxovať, vypiť si 1-2 poháriky dobrého vínka, trochu sa natiahnuť a popritom sa informačne či emočne obohatiť. Ale čo ak je ponuka taká slabulinká? O reality show nemám záujem, Van Damma znovu a znovu zachraňujúceho svet som videl už 150×, „plodné“ diskusie politikov ma neoslovujú (Pod lampou bolo kedysi na začiatku celkom fajn, ale aj to už je preč). Ešte si musím dať pozor, aby som náhodou neprepol na Eriku J. aj s tým príšerným psom, ako komentuje Smotánku, alebo Halinu P. s jej rybičkami a kvázi múdrymi komentármi. Vtedy sa mi zvlášť priťaží... A do toho všetkého sa ešte mieša reklama. A navyše taká, ktorá ma nezaujíma. Poistený som, hypotéku si nechcem zobrať, sprchový šampón kupujem taký, aký mi príde prvý pod ruku, a mobilného operátora meniť neplánujem. Mohli by ste ma, prosím, odhlásiť z mailing listu na posielanie reklamy? Hmm, keby sa to tak dalo... Tak si nechám telku pustenú aspoň ako zvukové pozadie a prelistujem na internete pár obľúbených stránok, dám si tie svoje „három“ deci a idem za knihou, ktorá ma nikdy nesklame.

Iste sa blýska na lepšie časy. Do slovenských domácností opatrne prichádza triple play a s ním aj video na požiadanie. Teším sa, vždy som bol lenivý chodiť do videopožičovne. Je tam zatiaľ síce iba málo zaujímavých titulov, málo aktuálnych blockbusterov, ale to sa časom iste zmení. Horšie však je to, že do našich končín sa optický kábel jedného z operátorov tak skoro asi nedostane. Metalický kábel toho ďalšieho operátora asi áno, ale obávam sa, že keď sa začnú pripájať ďalšie časti Slovenska, doterajšia chrbticová sieť to neutiahne. Ale aj to „len“ otázka ďalších investícií. Stačí vydať investičné rozhodnutie a uvoľniť zopár miliárd...

Dostatočne nadimenzovaná infraštruktúra je nevyhnutnosť, súboj však vyhrá ten, kto bude mať zaujímavejší obsah a aplikácie, služby. Tu ponúkam tip, ktorému by som sa potešil asi nielen ja: DVD požičovňa on-line je fajn, ale chce to viac. Niekedy nemáte čas na celý film. Máte chuť na niečo špecifické: historický dokument o Da Vincim, praktické rady a inšpirácie, ako zariadiť byt, staré diely Frasiera či archívne videoklipy Beatles alebo AC/DC. Ale čo s tým, keď jedna TV momentálne dáva nejaké nudné francúzske krimi a druhá nemecký romantický film (ide to vôbec dohromady?)... Niet nič jednoduchšie. (Odkaz pre TV médiá:) „Sprístupnite svoj archív on-line v plnej HD kvalite. Rozšírte ho o obsah iných partnerských televízií a poskytovateľov obsahu z celého sveta. Nebuďte zošnurovaní vlastnou programovou štruktúrou, staňte sa reálnym distribútorom a poskytovateľom atraktívneho obsahu na vyžiadanie. Každý divák si pozrie to, čo chce a kedy chce. Vytvorí si vlastný TV program podľa svojich preferencií, chutí a momentálnej nálady. Obsah môžete poskytnúť divákovi buď za poplatok, ale bez reklamy, alebo mu dajte obsah zadarmo, ale pribaľte mu tam reklamu podľa individuálnych preferencií diváka. A ešte môžete zadávateľa reklamy lepšie spoplatniť, keďže reklama je cielená. Zbavíte sa peoplemetrov, stresov so sledovanosťou a neustálou zmenou štruktúry vysielania podľa toho, čo urobí konkurencia.“ (Koniec odkazu pre TV médiá.)

Takže svoje som si povedal a už je len na vysielateľoch TV, či si niečo z toho vyberú. A keď nie oni, tak možno niekto iný. O rok či o dva sa aj u nás spustí komerčné digitálne vysielanie TV a možno príde nový hráč, ktorý rozpozná potenciál aj on-line distribúcie obsahu.

On-line archív TV obsahu v HD kvalite (na začiatok by stačil aspoň v štandardnej TV kvalite) je len jedna z atraktívnejších možností využitia triple play. Nápadov na ďalšie možnosti je habadej, ale prepáčte, musím končiť, práve sa začína 237. časť mojej obľúbenej mexickej telenovely a to si nemôžem nechať ujsť...:))
Zdroj: TS PCR

PC REVUE 3/2007 OpenPark
Autor: Martin Drobný