nedeľa 1. januára 2006

QUARK

Vážení priatelia,
Vianoce sú, žiaľ, za nami a oslavy príchodu toho dvetisícšiesteho roku tiež.
Nastali dni všedných aj nevšedných problémov, malých aj veľkých radostí, ale aj
žiaľov. Taký je život. Ani dnešná téma nebude o tom najradostnejšom čo nás čaká,
lebo problém sa neodstraňuje tým, keď sa o ňom nehovorí. Práve naopak.
Pred časom chodil po internete žart o troch zvieratách, ktoré sa rozprávali. Najskôr
býk: vraj keď sa rozzúri, bojí sa celý dvor. Potom medveď povedal, že keď sa on
naštve, bojí sa celý les. Napokon kurča lakonicky dodalo, že stačí, aby sa choro
zatvárilo a trasie sa celé ľudstvo. Je to taký gogoľovský žart, pretože naozaj
nikto z nás nevie, ako to celé dopadne, keď príde jar a začnú operence migrovať.
Isté je, že to môže dopadnúť aj veľmi zle. Nie, že by sme neboli na
katastrofické situácie zvyknutí – naši predkovia zažili a mnohí neprežili mor,
choleru, tuberkulózu a ďalšie choroby a prírodné katastrofy. My sme tiež mali
záplavové dažde, v pamäti je živá spomienka na cunami, zemetrasenia aj hurikány.
Ale pandémia v dnešnom globalizovanom svete je niečo iné. Môže dopadnúť aj VEĽMI
ZLE. To si uvedomili napríklad aj v Amerike a schválili nákup liekov, ktoré by
mali pomôcť prežiť vtáčiu chrípku pre 60 % populácie. Neviem, ako k tomuto číslu
prišli, ale nepochybujem, že mnoho múdrych hláv sa dlho trápilo nad určením
tejto hranice. Vzápätí prišla správa, vraj naši najvyšší sa rozhodli tiež
zadovážiť lieky. Pre 6 percent populácie. Kto vie, prečo pre tak málo ľudí? Máme
informácie, o ktorých iní ani netušia? Kalkulovali naši s tým, že sme odolnejší?
Zistili naše múdre hlavy, že desiatky percent sú zbytočné a že stačí chrániť
oveľa menej? Vieme, že sa nám chrípka vyhne? Najpravdepodobnejšia bude tzv.
metóda hlavného článku, ktorá môže nadobudnúť napríklad aj takúto podobu:
najskôr my, ktorí rozhodujeme, potom naši blízki a ich blízki. Potom lekári,
policajti, vojaci, hasiči a hrobári. A dôvod pre tých 6 %? Asi fakt, že na viac
nemáme. To je však asi hlúposť, lebo keby sme nemali na toto, mať na iné by
nemalo zmysel.
Nie som poradcom vlády, našťastie pre ňu aj pre mňa, predsa
si len dovolím malý návrh. Nedávno najvyšší úradník ministerstva tvrdil, že
musíme predať nákladnú železničnú dopravu, lebo je stratová. Asi to bude inak,
lebo ak by niekto zvonka za dobré peniaze kúpil stratový podnik, patril by do
ústavného liečenia. Iba ak by chcel predať koľajnice do zberu, ale o to asi
nejde. Navrhujem naliať čistého vína a povedať: predáme železnice a nakúpime
lieky pre ľudí. Pre všetkých, ktorým môžu pomôcť. Bolo by to užitočné, a navyše
férové.
Patrím do skupiny notorických optimistov a verím, že tie strašné
možnosti sa nenaplnia. Ale, ako hovoril môj starý otec, lepšie je báť sa, ako sa
zľaknúť.
Len to dobré v novom roku praje
Váš
Eduard Drobný

QUARK 1/2006 Editorial
Autor: Eduard Drobný

PC REVUE

Retrospektíva a vízie (tak trochu sci-fi)

Novoročné oslavy sú šťastne za nami a to je vhodná doba na krátke bilancovanie, ale i pohľad dopredu. V minulom roku sme posilnili všeobecné témy, venovali sme za zariadeniam pre domáce kino, výbave do digitálnej obývačky, netradičným domácim pomocníkom a pod. V tomto smere budeme aj naďalej pokračovať. Chceme, aby si náš magazín prečítal typický „spotrebný“ používateľ IT techniky, ktorý sa zaujíma o niečo nové vo svojom okolí. Na druhej strane sa z našich stránok ani v tomto roku určite nevytratia ani klasické „pécečkárske“ témy. Aj teraz tu nájdete porovnávacie testy kompletných zariadení (počítačov, notebookov, LCD monitorov, tlačiarní), ale aj komponentov (základných dosiek, grafických kariet, DVD prepisovačiek atď.). V tomto roku budeme zaraďovať viac praktických článkov, ktoré vám presne poradia, ako realizovať nejakú činnosť. Nájdete tu informácie o tom, ako efektívnejšie využiť to, čo máte.
Posilníme aj úlohu priloženého média – už v minulom roku sme začali spájať reportáže a recenzie s videoukážkami. Podľa nášho názoru sa tak PC REVUE stane multimediálnejším a komplexnejším. V tomto smere budeme pokračovať, aj v tomto roku bude v niektorých mesiacoch namiesto CD média priložené DVD.
Verte, že toto všetko stihnúť každý mesiac nie je celkom jednoduché. Za lesklou obálkou a celým číslom je kusisko práce celého kolektívu – od technickej podpory cez recepciu, preberanie a odovzdávanie produktov, dokumentačné oddelenie, interných i externých redaktorov, jazykovú korekciu, zalamovanie, prípravu obálok, výslednú kontrolu článkov až po manažment celého vydania.
Dobrá správa je, že podobne ako pred rokom ani teraz nezvyšujeme cenu nášho magazínu v stánkoch a nemení sa ani výška predplatného. Ešte lepšia správa je, že v marci už budeme rozdávať ceny zo súťaže o predplatné. Ak ste sa ešte do našej súťaže nezapojili, je tu posledná šanca – zaplatiť treba do 15. februára. Pravdupovediac, sám by som niektorú z cien chcel vyhrať, ale nemôžem...  Súťažiť nebudeme len teraz, ale po celý rok. Už teraz máme pripravené ceny minimálne na pol roka dopredu a prezradíme, že stoja za to.
Už spomínané zmeny v zameraní nášho magazínu, prirodzene, nemôžu vyhovovať všetkým, každému sa jednoducho nedá vyhovieť. Hlavne cez internet v anonymnej diskusii sa ozvali tradiční „pécečkári“, že ide o odklon od veľkých testov komponentov. V drvivej väčšine prípadov vysvitlo (pokiaľ sa podarilo nadviazať s anonymným diskutujúcim čitateľom napr. mailovú komunikáciu), že to až taký veľký odklon nie je.
Ľudia podľa nás radi čítajú o niečom, čo napr. v súčasnosti nemožno kúpiť na slovenskom trhu, ale azda o pár rokov to bude dostupné. Myslíme si, že je správne informovať o vizionárskych produktoch, ktoré na svoj príchod na trh len čakajú.
Osobne sa niekedy zamýšľam, kam až povedie súčasné tempo vývoja produktov. Zdá sa, že väčšinu domácich prác skutočne prevezmú robotickí pomocníci. Produkty, o ktorých sme vlani informovali, sa dokážu postarať o upratanie bytu, domu alebo kancelárie úplne bez ľudskej asistencie. Mali sme aj žehliaceho robota, ktorý si poradí s jednou z najneobľúbenejších činností v domácnosti. To všetko už teraz môžete kúpiť na našom trhu (žehliaceho robota môžete dokonca u nás aj vyhrať). Otvorene povedané, ani upratovanie, ani žehlenie v podaní týchto prístrojov sa nerealizuje s takou precíznosťou, ako by to urobila šikovná gazdinka, ale pre typického príslušníka mužského pohlavia je to celkom v pohode. Hlavné je, že to netreba robiť manuálne a pravidelne...  Domnievame, že na domáce práce budú pripravené zariadenia, ktoré si s nečistotami poradia dokonalejšie. Priestor vidíme v chemickom čistení, hĺbkovom vysávaní podlahy, inštalovanom už počas výstavby miestnosti, a ionizačnom čistení vzduchu od nečistôt.
Ďalšia vízia čakajúca na splnenie je moderná forma prípravy stravy. Už dávnejšie sme písali o chladničke s pripojením na internet od známej švédskej firmy, ktorá si sama objedná suroviny podľa toho, akú má jej majiteľ predstavu o večeri. Splnenie tohto sna nie je už ani u nás tak ďaleko od reality. Potraviny už sú vybavené čiarovým kódom, trvalé pripojenie na internet doma nie je nič zvláštne, doručovateľské služby (takmer) fungujú. Osobne si myslím, že takáto chladnička by mohla byť prepojená aj s inteligentnou váhou. Tá na základe zmerania hmotnosti, výšky, prípadne hladinu tuku v organizme majiteľa sama určí, čo by asi bolo najvýhodnejšie dať si na večeru, a chladnička príslušné suroviny objedná. Možnože to nebude presne to, čo by si používateľ prial, ale bude to v súlade so zásadami zdravej výživy. Ďalšou vizionárskou oblasťou je medicína na diaľku. Osobne som sa nedávno presvedčil, že na základe merania elektrických napätí na ľudskom tele a doplňujúcich otázok môže špecialista dosť veľa konštatovať o zdravotnom stave človeka. Pritom možno navrhne len miernu zmenu jedálneho lístka, čím sa vyhnete oveľa väčším problémom. Nevidím žiadnu prekážku v tom, že by sa spomínaný proces realizoval na diaľku. Vo výsledku sa k vám (prirodzene po vykonaní elektronickej platby) dostanú vhodné lieky. Opakovanie tohto vyšetrenia v pravidelných intervaloch a sledovanie toho, či zvolený postup je skutočne správny, je jednoduché. Niečo podobné sa dá uskutočniť aj pri vzdelávaní na diaľku, realizácii volieb a napr. aj uplatňovaní on-line demokracie. No nič, vráťme sa na zem, ostaňme pri testoch, technologických článok a reálnych víziách... 
Všetko najlepšie do nového roka a príjemné čítanie januárového vydania vám praje
Ondrej Macko

PC REVUE 1/2006 Editorial
Autor: Ondrej Macko