streda 1. marca 2000

PC REVUE

Na tento mesiac som pre vás pripravil dva postrehy.
Prvý: Nemali ste niekedy pokušenie žiť v inom čase – dajme tomu o pár desiatok či stoviek rokov späť v minulosti a zažiť atmosféru tej ktorej historickej epochy? A čo takto urobiť si výlet do budúcnosti, pozrieť sa, ako bude vyzerať koexistencia človek – počítač o niekoľko desiatok či stoviek rokov? Aká bude kvalita života v „bájnej“ informačnej spoločnosti, aké to bude, mať neobmedzený prístup k informáciám, zdrojom doteraz nepoznanej zábavy a komunikačných možností. Dozvedieť sa, ako dopadne súperenie medzi počítačovými gigantmi, ktorý a aký operačný systém a procesor sa nakoniec presadí, aká IT infraštruktúra sa bude používať.
Neviem, či na to máme dostatok predstavivosti, ale zvedavosti by každý z nás mal určite dosť. Hoci aj ja by som veľmi rád „nakukol“ do budúcnosti, napriek tomu sa celkom teším tomu, že žijeme teraz, v tejto dobe, ktorá je ešte stále veľmi vzrušujúca. Veľmi si cením osudovú príležitosť, že naša generácia si mohla „vychutnať“ aj prehistóriu – dobu diernych štítkov a pások, cobolu a fortranu – a zažiť aj éru nástupu osobných počítačov od ZX Spektra, PMD-čka, prvého Xt-čka až po súčasné pécečká, aj vývojové etapy jednotlivých OS, aj nástup internetu. Možno si to teraz neuvedomujeme, ale táto doba sa už nikdy nebude opakovať. V budúcnosti sa po užívatelia už budú čoraz menej zaujímať a aj musieť starať o technickú podstatu počítačov, riešiť problémy s pripojením na internet atď. A témy o nastaveniach BIOS-u, preinštalovávaní driverov a pretaktovávaní procesorov budú už len milou spomienkou na dávnu pioniersku éru.
Druhý: Často sa o masmédiách hovorí ako o siedmej veľmoci. A na ozaj, správne podané výsledky investigatívnej žurnalistiky často spôsobujú dramatické pohyby v krajine, pády politikov či celých vlád. Masmédiá majú silu ovládať nálady v spoločnosti a vytvárať názory, ktoré si masy veľmi ľahko osvojujú.
Na druhej strane tu máme internet, ktorý okrem toho, že je úžasne bohatým informačným zdrojom, je najmä obrovským komunikačným priestorom. Priestorom na výmenu názorov, na vyjadrovanie postojov, pocitov a perspektívne aj na hlasovanie. Áno, časy, keď sa z internetu stane aj jedna veľká hlasovacia miestnosť, časy elektronického referenda či volieb, nie sú už tak ďaleko v nedohľadne.
A predstavte si, čo sa stane, keď sa spojí sila médií a potenciál obrovských možností internetu, resp. občanov doň pripojených a zaujímajúcich sa o dianie v spoločnosti. A nielen zaujímajúcich sa, ale neskôr aj snažiacich sa podieľať sa na spolurozhodovaní a riadení krajiny, mesta či obce. Kontrolovať štátnu a verejnú správu, dohliadať na spravodlivé a efektívne rozdeľovanie spoločných prostriedkov, poukazovať na nečestnosť, korupciu, upozorňovať na byrokratických úradníkov atď. Nebolo by to lákavé, mať možnosť odvolať sprofanovaného politika jedným „klikom“?.
Spojenie médií, internetu a informačných technológií môže spôsobiť výmenu doterajšieho spoločensko-politicko-ekonomického systému za iný, nový. A ja dúfam, že výkonnejší, efektívnejší a spravodlivejší. Jednoducho lepší.
Možno sa to zdá byť veľmi ďalekou víziou, ale možno budeme prekvapení. Internet je mimo kontroly akéhokoľvek politického či ekonomického subjektu. Ak aj médiá zostanú mimo kontroly politikov, všetko bude závisieť od dobrých občianskych iniciatív a rozumných projektov. Nápady by boli, len škoda, že toho času je tak málo. Uvidíme. Pozorujme, čo sa bude diať, možno to bude ešte
zaujímavé.


Príjemné čítanie marcového čísla vám želá
Martin Drobný

PC REVUE 3/2000 Editorial
Autor: Martin Drobný