utorok 1. novembra 2005

QUARK

Vážení priatelia,
Prepánajána, už je tu november, o chvíľu sú Vianoce. Len teraz sme sa lúčili so
starým rokom a už je to zase tu? Aj Vy máte tento pocit? Aj Vám sa zdá, že čas
letí ako zbavený zmyslov? Že deň sa ani nezačne a je večer? Že nestihnete urobiť
čo ste chceli? Ak áno, tiež sa môžete považovať za produkt akceleračného
šialenstva, ktoré nás poháňa. Núti nás stále viac a viac zrýchľovať tempo. Práce
aj oddychu. Musíme chcieť ešte viac pracovať, viac toho stihnúť, nevymeškať
nijakú akciu, pripravené podujatie, brigádu, oslavu, zaujímavosť, trápiť sa, že
nemôžeme byť naraz na viacerých miestach, lebo stále prebieha niekde niečo
zaujímavé, kde by sme mali byť... Možno to poznáte. Čo s tým? Spomeňme si na
rozprávku, v ktorej dal nešťastný, dnes by sme povedali, zmindrákovaný kráľ,
úlohu svojim strážam, aby sa vybrali do sveta a pohľadali šťastného človeka..
Hľadali a keď konečne našli muža, ktorý povedal, že je šťastný, zaradovali sa a
pýtali si od neho košeľu, na dôkaz pre kráľa, že takýto človek existuje.
Nedostali ju, lebo šťastný človek neoplýval majetkom a dokonca nemal ani tú
košeľu. V tomto starom príbehu sa skrýva odpoveď na otázku, čo s našim
civilizačným šialeným tempom. Musíme menej chcieť, aby sme mali viac. Viem,
ľahko sa povie, ťažšie sa spraví. Ale ak nezačneme okamžite, už dnes spomaľovať
a menej chcieť, budeme mať čoskoro pocit, že Vianoce sú každý týždeň. Život nám
ubehne ani sa nenazdáme. Nakoniec, ak na to budeme mať čas, smutne a zbytočne sa
budeme pýtať samých seba – čo sme to vlastne dorobili? Ako sme si mohli zbabrať
život, ktorý mohol byť oveľa krajší a dokonca bohatší?
Ako sa toto všetko dotýka QUARK-u? Možno aj v tom, že Vám neponúkame
hlúposti typu, že výtržník a zabávač Maus má novú náušnicu, že chceme,
aby ste dostávali informácie predstavujúce skutočné hodnoty, plody ľudského ducha,
posúvajúce vývoj nie ku konzumu, ktorý je pliagou dneška, ale k dokonalosti a k vyššej kvalite života.
Ak ak si všimnete, že už druhé číslo časopisu vyšlo na kvalitnejšom papieri,
budem veľmi rád.
Na záver prosba – od tohto čísla je na obálke Quarku
upozornenie, že časopis je pre predplatiteľov lacnejší. V čase, keď je drahý
benzín, zdražuje sa plyn a tým vlastne skoro všetko, je takáto možnosť, mať
časopis za menej peňazí, sympatická. Čo poviete?
Váš
Eduard Drobný

QUARK 11/2005 Editorial
Autor: Eduard Drobný

PC REVUE

Virtuálny mikrosvet

Tento mesiac som bol rozcestovaný tak akurát. Jeseň je v IT brandži vždy bohatá na rôzne konferencie, prezentácie i uvádzanie nových produktov a väčšinou sa konajú v zahraničí. Veď ani nečudo – blíži sa koniec roka a to je pre firmy i domácnosti obdobie, keď sa plánujú najväčšie investície. Tentoraz to však bolo bohatšie ako v minulosti. IT priemysel sa radikálne mení, zdá sa, že chytá druhý dych a na trh prichádzajú úplne nové produkty.
Poviete si, no, veď to je zábava, cestovať po svete a užívať si. Uznávam, zo začiatku je to možno zábavné i zaujímavé, ale všetkého veľa škodí. Navyše neustály tok mailov, správ, telefonátov, informácií vo všeobecnosti sa vôbec nezastavuje, keď nie ste v práci. Skôr naopak, partneri, redaktori, známi niečo posielajú a potrebujú. Obyčajne to býva súrne a väčšinou na poslednú chvíľu.
Jednou z možností, ako riešiť túto situáciu, je nechať všetko tak a po návrate do kancelárie si sadnúť k preplnenej mailovej schránke. Potom prijmete nejakú tú tisícku mailov a skúsite to „rozchodiť“. Pritom je zaujímavé, že ak necháte určitý čas niektoré problémy len tak bez ohlasu, zázračne sa vyriešia sami. A to bez toho, aby ste niečo urobili... :) No niektoré nie, počkajú na vás a po návrate do kancelárie máte o zábavu postarané. Čas na ich riešenie sa náramne skrátil, ak ide o niečo ozaj dôležité, musíte sa rozhodnúť hneď.
V poslednom čase sa tento prístup mení a za zmenou stojí podľa mňa všeobecná dostupnosť internetu. Stačí si so sebou zobrať notebook alebo vreckový počítač a vlastne si beriete svoju kanceláriu. Nájsť dnes v európskych konferenčných strediskách bezdrôtovú sieť nie je až taký problém, hotely sú ňou tiež vybavené. Situácia sa výrazne zlepšuje aj na Slovensku, napr. bratislavské letisko je pokryté bezdrôtovým internetom veľmi dobre.
Ak máte so sebou notebook a ste pripojení na internet, máte možnosť ostať v kontakte nielen v pracovnom, ale aj osobnom živote. Na súrne a dôležité maily môžete odpovedať okamžite. Pokiaľ máte notebook ako svoj hlavný počítač, môžete využívať aj celú históriu, čerpať informácie z dokumentov a pod. Cez internet sa aj v zahraničí dostanete k našim správam v televízii, ak vás to zaujíma, ostanete v kontakte s rozbehnutou reality show podľa vlastného výberu... :)
Myslím, že hlavne programy na okamžitú komunikáciu (najčastejšie ICQ, Skype či MSN Messenger) sú v tejto situácii veľmi dobrá pomôcka. V istom zmysle vám skutočne umožňujú byť na viacerých miestach naraz. Môžete tak ostať v spojení s okamžitým dianím v kancelárii aj na druhom konci sveta. Veci riešite ihneď, ani rozličné časové pásma nie sú až taký veľký problém. Takéto programy sú istou náhradou aj osobného stretnutia s ľuďmi, ktorých máte radi. V istom zmysle je to iný spôsob komunikácie, ktorý má svoje výhody. Možno si totiž „napíšete“ veci, na ktoré pri osobnom stretnutí nikdy neostal čas.
Osobne sa pýtam, ako to bude vyzerať o pár rokov, čo bude asi nasledovať. Ak sa pozriem dosť ďaleko za seba, ešte do obdobia budovania svetlejších zajtrajškov, v podstate bol problém nechať si zaviesť pevnú linku. Štandardná odpoveď bola: Nie sú „telefónne“ čísla. Pokiaľ ste nemali protekciu, museli ste čakať na obyčajný telefón aj niekoľko rokov. Neskôr sa objavil mobilný telefón, ale dlho to bola pre masy cenovo nedostupná forma komunikácie. Ak ste vtedy telefonovali napr. na zastávke autobusu, okolostojaci ľudia podozrievavo odhadovali váš zdravotný stav. Dnes má mobilný telefón väčšina ľudí, niektorí dokonca hneď viacero. Bežne sa používa handsfree súprava a telefonujúci so slúchadlom v uchu vyzerá, ako keby sa rozprával sám so sebou. Už to však nikomu neprekáža, resp. nik sa o to ani veľmi nezaujíma. Ľudia sú podľa mňa viac zahľadení do seba a svojich problémov, o okolie sa príliš nezaujímajú.
Pripočítajte k tomu videokomunikáciu, ktorú cez internet v súčasnosti bez väčších problémov a doslova za pár korún zrealizujete na počkanie. Stačí vám videokamera, slúchadlá s mikrofónom a rýchle pripojenie na internet a môžete sa pozrieť na svojich blízkych, ale i do práce.
Ďalej komunikujete s bankou bez toho, aby ste ju nejako často navštevovali, kupujete tovar v obchode, ktorý ste nikdy nevideli. Ak niečo hľadáte, intuitívne sa vám vybaví Google. Ak potrebujete skutočne sústredene pracovať, asi najlepšie miesto je na to doma s prístupom na internet. Vlastne si takto môžete vytvoriť akýsi virtuálny mikrosvet, v ktorom môžete žiť bez ohľadu na okolité prostredie i čas.
Pravdupovediac, stále to však nie je celkom ono. Ak sa s niekým stretnete osobne, môžete vnímať aj iné informácie, napr. mimiku tváre, intonáciu reči, úsmev, zamračenie a pod. Jednoducho, osobný kontakt je stále ten najlepší a naďalej prináša najviac.
Ak sa teda vrátim k svojej otázke, čo bude nasledovať, odpoveďou bude asi univerzálne komunikačné zariadenie, ktoré sa bude ľahko nosiť a bude dostupné takmer každému. Je možné, že to bude zariadenie integrované do ošatenia, umožňujúce aj prenos ďalších zmyslových vnemov. Predpokladom je dostupnosť bezdrôtového širokopásmového internetu za akceptovateľnú cenu.
Ešte pár slov k novembrovému vydaniu a výhľadu do budúceho roka. Namiesto CD REVUE prinášame DVD REVUE s kapacitou 4,7 GB a na ňom zaujímavý obsah. Pritom tento „upgrade“ majú naši čitatelia zadarmo, cena časopisu ostáva zachovaná. Vážime si vašu dôveru a pripravili sme súťaž pre každého (nového i „starého“) predplatiteľa. Môžete vyhrať množstvo cien – spolu za vyše 500 000 Sk. Ak sa vám nechce súťažiť, stále dostávate s predplatným darček – úplnú verziu softvéru na spracovanie fotografií. Cenu predplatného pritom oproti tomuto roku nijako nezvyšujeme, je stále rovnaká. Myslím, že je to dobrá ponuka, my sa pousilujeme priniesť vám čo najpútavejší obsah.
Príjemné čítanie novembrového čísla vám praje
Ondrej Macko

PC REVUE 11/2005 Editorial
Autor: Ondrej Macko