streda 1. decembra 1999

PC REVUE

Posledný príhovor tohto tisícročia by asi mal byť niečím výnimočný. Obávam sa však, že mi nebolo nadelené potrebné „básnické črevo“, a tak, prosím, nečakajte hlbokomyseľné filozofické úvahy o príchode nového milénia, vstupe ľudstva do novej historickej epochy atď. Aj tak tým budeme do silvestrovskej polnoci zaplavovaní zo všetkých strán až-až. Zostanem radšej pri klasike a zhodnotím, čo tento rok priniesol pre PCR a pre svet IT na Slovensku.
PCR vďakabohu aj tento rok pokračovalo v trende postupného zvyšovania kvality časopisu, posilňovania svojho renomé ako rešpektovaného zdroja informácií zo sveta IT. Niektorým sa možno tempo zmien zdá pomalé, ale môžem všetkých ubezpečiť, že vzhľadom na podmienky, v ktorých odborné časopisy u nás existujú (resp. prežívajú), mi to, v akej tlačovej podobe a obsahovej kvalite PCR vychádza, pripadá ako malý zázrak. Samozrejme, ako všade inde, za všetkým sú peniaze, a keďže nemáme za sebou štedrého zahraničného investora, môžeme sa aj my prikrývať len takou perinou, na akú máme. Ak k tomu navyše pridáme našu snahu zostať cenovo čo najdostupnejšími, aby sa informácie zo sveta IT mohli dostať aj k cenovo citlivejším čitateľom, myslím, že prirovnanie k zázraku až tak veľmi nepokrivkáva. Veď si stačí zobrať do ruky kalkulačku, odhadnúť a spočítať vstupy, výstupy a zistíte, že ľudia, ktorí tento časopis pripravujú, sú buď šialenci, alebo dobrodruhovia. Akoby to nestačilo, pridávajú sa k tomu ďalšie faktory. Nočnou morou sú napríklad neplatiči, či už zo strany inzerentov, resp. ich reklamných agentúr, alebo distribučných spoločností. Rovnako aj spolupráca s mnohými počítačovými firmami by mohla byť podstatne lepšia, veľa z nich si ešte neuvedomilo, že dobrá komunikácia s odborným počítačovým magazínom je výhodná najmä pre nich. Robiť časopis za takejto situácie chce naozaj značnú dávku odvahy, trpezlivosti, vytrvalosti a pevných nervov. Možno by sa dalo ísť aj inou cestou, radikálne zdvihnúť cenu časopisu, cenu inzercie, stať sa luxusným médiom „len pre profesionálnych používateľov“ alebo „len pre decision makerov“ (teda tých, ktorí za podnik podpisujú kontrakty), vydávať časopis v pártisícovom náklade a tváriť sa pri tom dôležito a správne imidžovo. Ale o to nám predsa nejde.
Takže hoci vydávať PCR nie je vôbec „prechádzkou ružovým sadom“, budeme sa snažiť pokračovať v nastúpenom trende a prinášať informácie zo sveta IT v čo najlepšom pomere výkon/cena, tak ako ste si na to pri PCR už zvykli. Ak k tomu pripočítam plánované ďalšie vylepšenia v grafike, nové typy článkov, inovované spravodajstvo na webe, archív článkov na CD atď., myslím, že sa máme/ máte na čo tešiť. Držte palce, aby nám to vyšlo.
Pre ľudí pohybujúcich sa vo svete IT priniesol tento rok veľa zmien a mnohé z nich boli dosť negatívne. Otriasali sa distribučné kanály, predajcovia IT, softvérové domy, systémoví integrátori. Niektoré firmy museli prepúšťať, niektoré vymeniť vedenie či dokonca zavrieť kancelárie. Nebol to jednoduchý rok. Iste aj tu za väčšinou problémov sú peniaze, ale neraz to nie je len otázka peňazí. Mnohé firmy ešte nepochopili, že zákazníka si treba vzdelávať, či už priamo, alebo prostredníctvom médií, že so zákazníkom treba pracovať. Mnohé firmy sa ešte nenaučili pri ponuke dodávky IT či komplexného riešenia pozerať sa očami zákazníka. Nepochopili, že sa treba naučiť riešiť jeho problémy či požiadavky v jeho podmienkach a možnostiach a nielen „vnútiť“ mu produkty a odovzdať faktúru. Mnohé firmy ešte stále buď podceňujú marketing, alebo veľmi nešťastne a neefektívne oboznamujú so svojou ponukou potenciálnych zákazníkov. Mnohé firmy sa ešte nenaučili efektívne ponúkať a predávať služby, svoje vedomosti, skúsenosti, expertízu. Najmä menšie firmy ešte stále vidia svoju budúcnosť v posúvaní škatúľ. A takto by som mohol pokračovať ďalej. Isteže, problémov bolo tento rok oveľa viac. Či už to bol pohyb kurzu koruny, pretrvávajúca absencia trhu malých a stredných firiem, neplatiči, vysoké daňové zaťaženie, všadeprítomná korupcia, nekompetentnosť úradníkov, prepojenie politických a ekonomických záujmov atď. Na podaktoré z nich majú firmy aký-taký dosah, na iné vôbec nie. V každom prípade však najhorším riešením by bolo čakať na vládu alebo na zahraničných investorov, ktorí odstránia problémy, ozdravia trh, vytvoria podmienky a prinesú peniaze. Treba zobrať rozum do hrsti, analyzovať vlastné možnosti, výhody, potenciál, podmienky na trhu, potreby a možnosti zákazníkov, poradiť sa, nechať sa poučiť a pozrieť sa, ako sa to robí inde vo svete, a vyvodiť si z toho závery, zmeniť model podnikania. Som však optimista a verím, že situácia sa už čoskoro zlepší. Dúfam, že tento rok nebude v pamäti mnohých firiem označený prívlastkom čierny, ale bude pre nich aj určitým poučením a pomôže im posunúť sa na kvalitatívne vyššiu úroveň.
Do budúceho roku vám želám výkonnejšie počítače, spoľahlivejší OS, rýchlejšiu linku na internet, ale rovnako, samozrejme, aj dobré zdravie, rodinnú pohodu, bezkonfliktné medziľudské vzťahy a po koj v duši. Dúfam, že v takejto zostave sa budeme stretávať aj budúci rok a nasledujúce roky. Na tieto stretnutia a zaujímavé čítanie posledného čísla tohto tisícročia sa teší
Martin Drobný

PC REVUE 12/1999 Editorial
Autor: Martin Drobný