piatok 2. marca 2012

PC REVUE


„Wir müssen zusammenhalten“


Prezerám svoj archív článkov. Ten prvý, ktorý som napísal pre PC REVUE, pochádza z apríla roku 2005. Poriadne dávno – vtedy som bol také „mladé ucho“ a potreboval som ešte trocha vychovať, hlavne z novinárskeho hľadiska. Za tých sedem rokov sa veľa zmenilo, pre mňa tento čas znamenal obrovské množstvo skúseností, zážitkov, stretnutí s mnohými zaujímavými ľuďmi. Niekedy to boli síce aj dlhé prebdené noci tesne pred termínmi odovzdania – vždy si nechávam veci na poslednú chvíľu, o tom by vám vedeli Ondrej s Xéniou veľa rozprávať. Dlhé noci v práci však vykompenzovali netradičné služobné cesty po rôznych kútoch sveta. Cestovanie mám rád, priznávam. Potom však treba otestovať 20 notebookov v priebehu pár dní a musím vám povedať, že vtedy by som robil radšej čokoľvek iné (asi aj sneh odhrabával) ako opakovať 20-krát tie isté úkony. A potom zas prídu tie pekné chvíle. A takto to ide hore-dole, hore-dole ako v živote každého. Po toľkých rokoch sa ma už moji známi ani nepýtajú, kde aktuálne pracujem, vždy sa iba uistia: „Stále v PC REVUE?“ A ja sa iba usmejem. Hovorí sa, že po siedmich rokoch treba zmeniť prácu, o sedemročnej hranici sa hovorí myslím aj vo vzťahoch. Ja by som však svoj vzťah s PC REVUE meniť nechcel, takže tu budem spolu s vami, až kým to pôjde. Teraz by sme mohli chvíľu debatovať o tom, aké je ťažké vydávať časopis v tejto ekonomicky náročnej dobe na takom malom trhu, ako je Slovensko. Každá  minca však má aj svoju druhú stranu, o ktorej by som rád... Ide o vzťahy.

PC REVUE - OpenPark


Technológie trochu inak


Slovenská pospolitosť riešila uplynulých pár mesiacov kauzu Gorila, protestné zhromaždenia občanov, útoky na webové servery pod vlajkou hnutia Anonymous či blížiace sa voľby. Ani sme si možno neuvedomili, akú dôležitú úlohu hrali vo všetkých prípadoch informačné a komunikačné technológie. A akú ešte významnejšiu úlohu môžu zohrať v budúcnosti.

V prípade Gorily to bolo umiestnenie uniknutých informácií zo SIS na webové stránky a ich prelinkovanie cez sociálne siete a masmédiá. Pred nástupom internetu, čo na pripomenutie nebolo až tak dávno (asi 20 rokov dozadu), by sa takéto informácie šírili medzi ľuďmi v papierovej podobe omnoho pomalšie, rádovo týždne a mesiace. Pred 30 rokmi by medzi nimi kolovali ešte asi ako ošúchané samizdaty... Rovnako aj počet občanov, ku ktorými by sa takéto informácie dostali, by bol neporovnateľne menší. Takto si v priebehu pár hodín mohlo tajné spisy prelistovať celé Slovensko. A nikoho to nestálo ani cent.