streda 1. septembra 2004

PC REVUE

Na leto sa vždy teším v domnienke, že bude trochu voľnejšie, že bude menej agendy, porád, mítingov. A s blížiacim sa koncom prázdnin vždy už len konštatujem, ako hlboko som sa mýlil, a ticho závidím médiám, ktoré v lete vyrábajú dvojčísla či púšťajú reprízové TV relácie... Tento rok sme leto využili na „inventarizáciu“ našich vydavateľských zdrojov i zámerov a prípravu konkrétnych projektov na budúci rok. A s nimi vás chcem oboznámiť.
Už je jasné, že budúci rok bude vychádzať samostatné médium, ktoré vznikne zlúčením tohtoročných príloh DIGI REVUE a MOBIL REVUE, ktoré sme k PC REVUE tento rok pribaľovali zadarmo. Nový magazín sa bude vo väčšom rozsahu venovať rovnakým témam ako aj doteraz, t. j. digitálnym fotoaparátom, videokamerám, mobilom, a väčší dôraz získajú aj oblasti ako domáce kino. Okrem recenzií a technologických článkov sa bude ešte vo väčšej miere sústreďovať na praktické informácie, rady, tipy a triky, cenové porovnávania atď. Bude to takisto mesačník. Predávať sa bude v stánkoch, vo vybraných predajniach spotrebnej elektroniky, ale bude sa dať aj predplatiť, či už sólo, alebo spolu s PCR, verzia kombi bude, samozrejme, lacnejšia.
Keď už sme pri predplatnom, aj tu máme jednu zmenu. Od začiatku vychádzania PCR sme mali aj kategóriu zľavnené predplatné, ktoré bolo určené najmä študentom a dôchodcom, t. j. slabším sociálnym skupinám. Dosť často sme sa však stretávali s využívaním tejto zľavy aj u tých, pre ktorých nebola pôvodne určená. Napríklad študentskú zľavu si nárokovali aj už zamestnaní absolventi s pravidelným mesačným príjmom. Zľavnené predplatné preto od budúceho roku priznáme iba po predložení potvrdenia o návšteve školy. Dobrou správou je, že od budúceho roku vytvárame novú kategóriu sociálne predplatné, ktorého hodnota je hlboko pod našimi nákladmi. A priznáme ho tým, ktorých sociálna situácia naozaj nie je najružovejšia a často z tohto dôvodu – hoci neradi – museli predplatné zrušiť. Každú žiadosť budeme posudzovať individuálne, jej súčasťou musia byť aj dokumenty, ktoré potvrdzujú takýto stav. V odôvodnených špeciálnych prípadoch sme pripravení poskytnúť predplatné aj zadarmo. Berte to ako náš ma lý príspevok do sociálneho programu, ktorý má pomôcť prečkať tieto ťažké, hoci potrebné reformné časy.
Ďalšou dobrou správou je, že ročné predplatné s CD zostane nezmenené rovnako ako cena časopisu v stánkoch. Aj v roku 2005 dostanú všetci predplatitelia PCR s CD podobne ako v tomto ro ku darček v podobe dvoch špeciálnych CD s multimediálnymi encyklopé diami z vydavateľ stva Dor ling Kin dersley v českej lokalizácii, každé v hodnote 700 – 800 korún. V stánkoch sa verzia s týmto CD bude dať kúpiť iba za podstatne vyššiu cenu. Podrobné informácie o cenách PCR na rok 2005 nájdete v na sledujúcich číslach.
Zásadnou novinkou je dosť podstatný zásah do štruktúry magazínu. Od začiatku existencie PCR sa hlásime aj k profesionálnym používateľom, do sveta IT. Pre túto skupinu čitateľov sme mali vyhradené rubriky ako Infoware, Programujeme, Linuxware, ale aj niektoré odbornejšie články z ostatných rubrík. Na druhej strane máme veľkú skupinu klasických používateľov PC, pričom pre mnohých je svet IT zatiaľ priveľmi vzdialený, komplikovaný, príliš odborný. A z našich prieskumov a ankiet, ktoré sme robili počas celého roku, vyplynulo, že „pécečkári“ nemajú až taký záujem o IT. Rozhodli sme sa preto aj pre fyzické oddelenie týchto dvoch skupín používateľov-čitateľov tým, že svet IT oddelíme do samostatného média. Vznikne tak nová príloha Infoware, ktorá bude predplatiteľom PCR v budúcom roku distribuovaná zadarmo. Kto ju bude chcieť, prečíta si ju, kto nie, môže ju dať kolegovi, známemu, ktorý má záujem aj o svet informačných technológií. V stánkoch ju však nedostanete, preto odporúčam rozhodnúť sa pre predplatné.
Všetky tieto inovácie sú výsledkom rozhodnutí, ktoré padli po dôkladných analýzach, dlhých debatách a poradách. Hoci sme im venovali dosť veľa energie a času nielen počas leta, keď by bolo určite príjemnejšie ležať pri vode, verím, že budú na prospech nás všetkých.
Ale aby som vás nezavádzal, že sme celé leto iba sedeli za počítačmi, tak vám prinášame jednu ilustračnú fotku z letného redakčného športovo-spoločenského popoludnia. Po tenise a plážovom volejbale sme skončili pri bazéne a grile. Na fotke sa však časť redakcie práve napcháva melónom. Mňam...

Pekný zvyšok leta a zaujímavé čítanie vám želá
Martin Drobný

PC REVUE 9/2004 Editorial
Autor: Martin Drobný