štvrtok 1. januára 2004

PC REVUE

„Máte ešte vôbec o čom písať? Veď za posledné tri roky sa v IT neobjavila žiadna prevratná technológia, produkt či nápad!“ Asi takto ma nedávno oslovil jeden známy a ja som sa pustil do vysvetľovania, že to celé je tak trochu inak.
Všetkým zásadným technologickým inováciám vždy nejaký čas trvá, kým sa od podoby dobrej myšlienky či nápadu dostanú k prvým nadšeným spotrebiteľom v podobe komerčného produktu. A potom opäť nejaký čas trvá, kým horúca novinka absolvuje proces inovácie, dozrievania, až sa dostane do stavu bežnej, hromadne využívanej komodity. Ďalšie dolaďovanie zrelého produktu však zaujíma už len užšiu skupinu nadšencov, ostatní ho už „len“ používajú. Ale následne sa môžu objaviť iné technológie, ktoré už pomaly „starnúci“ produkt opäť vrátia do hry, ale teraz už s novými možnosťami. A takto sa technologický vývoj po období malého útlmu opäť rozbieha a dostáva na novú úroveň. To je napríklad osud osobného počítača z 80. rokov, ktorý sa zo sivej desktopovej podoby v posledných rokoch „morfuje“ do podoby vreckových počítačov a mobilov či „hybriduje“ s televízormi, videorekordérmi, hifi vežami či dokonca robotickými vysávačmi atď. A spomeňme si, čo sa stalo z bežného PC, keď sa objavil internet. Možnosť komunikovať, získavať informácie či spolupracovať na nejakom medzinárodnom projekte v takejto megasieti priniesla pre PC úplne nový rozmer. Iste je pravda, že rovnaký fenomén ako internet sa za posledné roky už neobjavil, ale objavujú sa nové možnosti jeho využitia. Zoberme si napríklad digitálny obsah na vyžiadanie. Pre mňa osobne je bežné televízne vysielanie absolútne nezaujímavé, azda s výnimkou dokumentárnych filmov či sem-tam nejakého dobrého filmu ako oddychovky, keď prídem domov večer unavený a potrebujem vypnúť. Preto sa veľmi teším na obdobie, keď začnú či už mobilní operátori, alebo poskytovatelia internetu poskytovať zaujímavý obsah na vyžiadanie. Máte chuť na dobrú komédiu? Pošlete mailom alebo SMS-kou objednávku na daný titul, cez noc si ho necháte cez inet „nasypať“ na disk a na druhý deň si môžete váš titul s obmedzenou trvanlivosťou pozrieť za pár korún v pohodlí svojej obývačky. Chcete si na počítači namodelovať interiér svojho budúceho domu? Nemusíte kupovať drahý CAD softvér. Prenajmite si ho na týždeň za pár korún, urobte, čo potrebujete, a po danom čase sa softvér sám vymaže z disku alebo znefunkční. Ďalšie možnosti a nápady sa vám už určite vynárajú v mysli. Keďže mobilní operátori majú technologicky, finančnou silou či pokrytím najväčší potenciál na realizáciu takéhoto projektu, dúfam, že už čo skoro rozpoznajú svoju novú obchodnú príležitosť a prinesú nám kvalitnejšiu zábavu či informácie na vyžiadanie, ktoré bežná neinteraktívna TV nikdy nebude môcť ponúknuť.
Je vám ľúto, že váš výkonný počítač beží väčšinu dňa len na zlomok svojho výkonu alebo je dokonca vypnutý? Alebo napriek tomu, že máte nonstop pripojenie na inet, využívate ho len pár hodín denne a zvyšok je nevyužitý? Čoskoro sa objavia grid aplikácie aj pre desktopy či malé servery a prídu provideri, ktorí budú odkupovať od svojich zákazníkov nespotrebovaný výpočtový výkon. Nakoniec si tak váš počítač bude na seba ešte zarábať. Mohlo by sa toto považovať za menšiu revolúciu? Ja si myslím, že aj áno. A ďalšie a ďalšie technológie, produkty a služby sa v tomto období dostávajú zo štádia dozrievania do stavu dospelosti a komerčnej dostupnosti pre bežných spotrebiteľov, malé a stredné firmy, štátnu správu či veľké koncerny. Preto sa budeme častejšie stretávať s termínmi ako webové služby, utility computing či RFID, budeme sledovať súperenie platformy Java a .net, nástup open source OS už nielen na menšie servery, ale aj desktopy či veľké podnikové servery atď. Objavujú sa prvé plody nanotechnológií, prichádzajú prvé komerčne dostupné domáce roboty, použiteľná virtuálna realita a pod. A ktovie, aké nové technológie medzičasom vzniknú či aké vedľajšie efekty prinesie kombinácia a synergia tých existujúcich. Takže sa neobávam, že by sme aj počas nasledujúcich rokov nemali o čom písať. Pre inšpiráciu vám prinášame v tomto čísle, ako to už tradične začiatkom roku u nás býva, aspoň náznak toho, čím sa zaoberajú vynálezcovia, inžinieri a vývojové laboratóriá v súčasnosti.
Ale technologický vývoj nie je vždy len pozitívny a konštruktívny. Pripomeňme si len množstvo spamu, vírusov či bezpečnostných prienikov za posledné roky. Nasledujúce obdobie preto musí priniesť spoľahlivé a dostupné riešenia pre široké masy, inak sa podstatne zvýši riziko nedostupnosti a nepoužiteľnosti IT.
Súčasne sa dostávame aj k zisteniu, že vývoj v IT ďaleko predbieha vývoj v iných oblastiach netechnického charakteru. Zoberme si napríklad spoločensko-ekonomické dianie a parlamentný model demokracie ako náš súčasný „najpokrokovejší“ spôsob rozhodovania o správe krajiny. Ak si predstavíme úžasné možnosti IT a spomenieme si na také „drobnosti“, ako sú výhody spolupráce na projektoch v on-line prostredí, možnosť výmeny názorov na danú problematiku v riadených on-line diskusiách, možnosť váhovania rozhodnutí vedúcich činiteľov podľa získaných kreditov či on-line hlasovanie, a porovnáme si to so zastaraným modelom parlamentarizmu... A to nehovoríme o takých „zanedbateľných“ efektoch, ako je zvýšenie transparentnosti, zrýchlenie rozhodovania, zrýchlenie vybavovania úradných žiadostí či zvýšenie informovanosti občanov, ale aj štátnych úradníkov... Hmm, len to by sme museli poniektorí prestať pachtiť sa za mocou a začať rozmýšľať v trochu iných dimenziách, ako sú aktuálne volebné preferencie. Takže, slovenskí vizionári s politickými ambíciami, ozvite sa, dajte o sebe vedieť. My z IT vás určite budeme voliť!

Zaujímavé čítanie januárového čísla vám želá
Martin Drobný

PC REVUE 1/2004 Editorial
Autor: Martin Drobný