sobota 9. februára 2013

PC REVUE - OpenPark


Pomáhať a strážiť

Hranica medzi snahou o ochranu súkromia a chuťou podeliť sa oň s blízkym okolím je veľmi tenká, nejasná a ťažko ustrážiteľná. Nastaviť na Facebooku, aby trochu odvážnejšie fotky v plavkách videla len rodina a blízki kamaráti, je ešte relatívne jednoduché, ale to nie je na 100 % isté. Ustriehnuť, aby sa komentáre o iných ľuďoch a udalostiach nedostali tam, kam nemajú, je už skoro nemožné, nepomôže ani zmena v nastaveniach. Každý každého pozná, a pokiaľ informácie obsahujú silný „kontext“, dostanú sa aj tam, kam sa určite nemali dostať. Jedna spolužiačka môjho školopovinného dieťaťa sa na FCB posťažovala na svoju mamku, keď jej nedovolila ísť von, a volila pri tom naozaj hrubozrnné vulgarizmy. Skúste hádať, či sa to k tej mame nedostalo, aj keď na FCB nemá vlastné konto... V tomto prípade sa konflikt skončil jednou dobre mierenou výchovnou, ale sú situácie, vzťahy a oblasti, ktoré majú podstatne závažnejšie dosahy. Firma si chce dôkladne preveriť kandidáta na kľúčový post a doplniť údaje, ktoré do CV-čka nikto nedáva, politická strana hľadá tromfy na súpera, aby ho znemožnila, médiá poľujú na známu celebritu, aby vydolovali čo najviac pikantných informácií z jej súkromného života. To všetko sú situácie, kde internet a sociálne siete priam ponúkajú svoje služby. V každom prípade platí, že všetko, čo sa raz dostane v elektronickej podobe na internet, sa už z neho nedá stiahnuť späť, aj keď si chúlostivé fotky či poznámky dodatočne z profilu vymažete. Na verejnosti tento fakt nie je všeobecne známy a dôsledky čakajú na svoju príležitosť niekedy v budúcnosti ako časovaná bomba.Nedávno som videl na YouTube poučné video natočené v štýle skrytej kamery. V meste na námestí bol veľký stánok s oznamom, že v ňom ponúka svoje služby jasnovidec. Dovnútra postupne prichádzali zvedaví okoloidúci a on im predkladal svoje vízie: „Vidím, že ste nezaplatil už dve splátky z úveru, vaša priateľka si našla iného a plánuje vám čoskoro oznámiť rozchod, v práci často pozeráte neslušné videá a heslo vášho účtu v banke je 8547622307.“ Takto a podobne zneli odhalenia najtajnejšieho súkromia jednotlivých šokovaných zvedavcov. A potom vo vrcholnom momente prekvapenia „veštec“ nechal spadnúť bočnú predeľovaciu stenu stanu, kde sa zjavila miestnosť plná počítačov, za ktorými sedeli muži v čiernych maskách, dolujúci informácie o dotyčnom z internetu. Podľa výrazu tváre návštevníkov bolo zrejmé, že odhalenia boli dostatočne prekvapujúce a pravdivé. Samozrejme, netuším, či to nebolo celé nainscenované, ale ak aj áno, ako osvetová aktivita to bol veľmi dobrý nápad. Pokiaľ je motív dostatočne silný, získať akékoľvek informácie takmer o komkoľvek je len otázka času a peňazí.

Veľa ľudí si povie, že nemá čo skrývať, že fotky, komentáre a fakty z ich osobného života nie sú dôležité ani zaujímavé, a tak sú len ťažko zneužiteľné a nie je dôvod ich extra skrývať. Iste, často je to naozaj pravda a pre mnohých sa táto skutočnosť ani časom nemení. Politikom, top manažérom či celebritou sa stane len mizivé percento populácie. Kto z nás však vie, aká je jeho budúcnosť a čo ho čaká o rok, dva či desať? Či mu informácie z búrlivej mladosti niekedy v budúcnosti neskomplikujú život pri nadväzovaní nového vzťahu či získaní nového zamestnania? Je to, samozrejme, každého osobná vec, a ak niekto má chuť verejne sprístupňovať informácie o tom, kde práve obeduje, v akom aute jazdí, kam a kedy sa chystá na dovolenku, nech sa páči. Fenomén sociálnych sietí je však dosť nový a verejnosťou ešte neotriaslo dostatok prípadov, v ktorých by veľmi dôverčiví jedinci doplatili na svoju chuť podeliť sa o svoj súkromný svet s inými.
Na druhej strane on-line zdieľanie môže mať aj svoju pozitívnu stránku, užitočnú pre všetkých. Príkladom môžu byť moderné smartfóny, ktoré sú vybavené GPS, niektoré aj snímačom teploty a časom aj atmosférického tlaku. V takom prípade bude možné ich prostredníctvom získať najpresnejšie možné údaje o aktuálnom stave počasia a jeho budúcom vývoji. Počet zberných miest bude obrovský a vďaka tomu bude model atmosférickej situácie podstatne presnejší, rovnako aj predpoveď na ďalšie obdobie. Presnejšia predpoveď znamená aj presnejšie predvídanie extrémnych prejavov počasia a skoršie vydávanie výstrah pre príslušné územie. V prípade takejto kolaborujúcej siete môže včasné upozornenie, ktoré príde priamo až na displej smartfónu, znamenať záchranu mnohých životov pred katastrofami, ako sú extrémne búrky, tsunami, lavíny, povodne atď.

Bezpečné zdieľanie informácií o aktuálnej polohe a pohybe v rámci mesta môže zlepšiť organizáciu mestskej či prímestskej hromadnej dopravy, čo znamená lepšie vyťaženie autobusov, električiek, vlakov atď. Rovnako môže varovať vodičov áut pred kolónou ešte dávno predtým, než sa do nej dostanú a uviaznu v nej, aj keď nemajú zapnutú navigáciu, pretože jazdia po známej trase.

Takisto existuje možnosť verejnoprospešného zdieľania informácií z vyhľadávačov (Google, Bing, FCB atď.), ktoré nemusia byť zneužité na personalizované ponuky tabletov, pneumatík či spodnej bielizne. Ak napríklad vyhľadávače zaznamenajú dramaticky zvýšený výskyt kľúčových výrazov viažucich sa na príznaky chrípky a lieky proti nej, naznačuje to veľkú pravdepodobnosť blížiacej sa epidémie ešte predtým, než začnú byť preplnené ambulancie a prázdne školy. A s takouto informáciou sa už dá pracovať a robiť príslušné opatrenia.

Momentálne sa nachádzame v stave hľadania toho správneho balansu medzi zdieľaním a strážením osobných informácií. Verím, že sa v blízkej budúcnosti podarí nájsť riešenie, ktoré splní všetky kritériá a bude vyhovovať všetkým zúčastneným stranám.

PC REVUE 2/2013 OpenPark
Autor: Martin Drobný

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára