sobota 5. januára 2013

PC REVUE - OpenPark


Snívajte s nami!

Je čas na sny a vízie! Skúsme sa odviazať a predstaviť si, aké technológie budeme používať o takých 10, 20 či 50 rokov. Verím tomu, že v oblasti zariadení na osobnú produktivitu (konvertibilné ultrabooky, smartfóny, tablety) skončia problémy s káblami, konektivitou a výdržou batérií. Kdekoľvek budeme, či v práci, doma, hoteli, alebo kaviarni, pripojíme sa k voľnému displeju, klávesnici či myši bez potreby rozmotávania guče káblov, skúmania typu konektorov a skúšania, čo kam treba zasunúť. Hľadanie voľnej siete Wi-Fi či obavy z prečerpania dátového limitu na mobilnej sieti budú minulosťou, bezdrôtový prístup na internet bude k dispozícii všade bez obmedzenia a bezplatne. Či to bude vďaka reklame alebo to bude bonus k inej platenej službe, neviem, ale nejaký spôsob sa určite nájde. Zabudneme na batérie a potrebu ich neustáleho dobíjania, zariadenia vydržia v plnej prevádzke týždne či mesiace a aj tak sa budú priebežne dobíjať bezdrôtovo, hoci iba položením na stôl. Časový odhad: 5 – 10 rokov.Automobilový priemysel zažije radikálnu zmenu. Autá budú fungovať v úplne autonómnej „bezpilotnej“ prevádzke a v plnej rýchlosti budú premávať po cestách bez jedinej kolízie, umožnia im to GPS, kamery, sieť senzorov a výkonné procesory. Za každej situácie budú bezpečnejšie ako akýkoľvek najlepší šofér, prípadný incident zachytia, vyhodnotia a predídu mu skôr, ako by to dokázal človek so svojimi zmyslami, omylnými rozhodnutiami a pomalými reakciami. Budú mať radikálne nižšiu spotrebu, napríklad pseudoadiabatický motor Dicka Kvetňanského by pri litrovom objeme mohol disponovať výkonom asi 300 konských síl pri spotrebe 2 až 3 litre paliva na sto kilometrov. To znamená menej exhalátov, menšiu hmotnosť áut, väčší dojazd a kopec ďalších benefitov. Autá sa budú dať privolať na diaľku, takže zmiznú problémy s parkovaním v meste. Šofér aj spolujazdec sa budú môcť venovať iným činnostiam alebo si pospať. A keď pôjdeme na žúrku alebo firemnú recepciu, nebudeme musieť riešiť dilemu, či si dať alebo nedať aperitív . Časový odhad: 10 – 20 rokov.

Radikálna zmena čaká aj zdravotníctvo. Naše oblečenie a okolité prostredie vrátane kúpeľne a WC budú prešpikované snímačmi fyziologických parametrov, tepovej frekvencie, krvi, dychu, potu a exkrementov, ktoré nás upozornia na zvýšené riziko nejakého problému oveľa skôr, než sa potenciál vzniku choroby zmení na skutkový stav. Chýbajúce výživové doplnky alebo liečivé látky sa budú dávkovať automaticky a presne podľa skutočnej potreby organizmu, takže zmiznú problémy so zábudlivosťou užiť liek, ale aj s predávkovaním či vybudovaním rezistencie na niektoré účinné látky. Nezvratne poškodené orgány sa budú vymieňať za geneticky zhodné umelo vypestované alebo vytlačené biologické náhrady. Okrem riešení na zachovanie aktuálneho zdravotného stavu sa objavia pomôcky na získanie nových schopností. Napríklad protetické mechanizmy, ktoré zvýšia fyzické vlastnosti (silu, rýchlosť a výdrž) manuálne pracujúcich ľudí: vojakov, stavbárov, policajtov. Alebo kontaktné šošovky či očné implantáty, ktoré umožnia zobrazovať rozšírenú realitu alebo budú umožňovať vidieť v tme. Alebo neurónové implantáty, ktoré zlepšia pamäť, zvýšia rýchlosť myslenia či umožnia pravý multitasking :-). Časový odhad: 20 – 30 rokov.

Obrovské zmeny môže priniesť 3D tlač. Už niekoľko rokov sa pomerne bežne tlačia prototypy a náhradné súčiastky strojových zariadení. Hľadajú sa aj náhrady za kosti či zuby, vedci našli materiál, ktorý je svojím vzhľadom a funkcionalitou podobný kostnému tkanivu. Poslúži ako priama náhrada kostného tkaniva alebo ako „lešenie", do ktorého prerastie skutočná kosť. Robia sa aj pokusy s tlačou mäkkých biologických tkanív, napr. náhrady ciev, šliach, svalov či iných zložitejších orgánov. Časový odhad: 5 rokov.
Vedci experimentujú aj s 3D tlačou liekov a iných chemikálií, ktoré skladajú z organických látok a anorganických klastrov. V budúcnosti by si tak pacienti mohli stiahnuť elektronickú verziu lieku prispôsobenú podľa individuálnych dispozícií a špecifických potrieb a vytlačiť si ho doma. Časový odhad: 20 – 30 rokov.

Úplne samostatnou kapitolou bude „tlač“ potravín zložených podľa individuálnych nutričných potrieb. Vstupnými surovinami budú proteíny, bielkoviny, sacharidy, lipidy, minerálne látky, vitamíny a vláknina. Výstupným produktom bude podľa vkusu namiešaná chutná „müsli“ tyčinka, ktorá dodá telu správny pomer výživných látok na konkrétnu časť dňa a konkrétnu aktivitu, ktorá bude nasledovať za konzumáciou, aby naše inteligentné telo dostalo práve potrebný prísun energie a nemuselo si odkladať zásoby na horšie časy. Časový odhad: 10 – 20 rokov.

Možno sa časom podarí vytlačiť aj zložitejšie organické štruktúry, ako napr. „biomäso“, ktoré bude chuťovo a štruktúrou na nerozoznanie od originálneho vzoru, čo by konečne ukončilo barbarské zabíjanie zvierat. Pokiaľ by vstupné suroviny mohli byť extrahované z lacných, ľahko dostupných a obnoviteľných rastlinných zdrojov, bol by konečne dostatok potravín pre všetkých ľudí na celom svete. Časový odhad: 20 – 30 rokov.

Vyzerá to fajn, čo poviete? Tak sme spolu zažehnali energetickú aj potravinovú krízu, všetci budeme zdraví, krásni, plní energie a dobrej nálady. Ja sa na to už teším, poďte, ideme snívať ďalej... :-)


PC REVUE 1/2013 OpenPark
Autor: Martin Drobný

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára