pondelok 9. mája 2011

PC REVUE - OpenPark

Som zelený utopista a hlásim sa k tomu :-)

Priznám sa, že nemám zo seba dobrý pocit, keď doma vynášam smeti. Robím to nejako pričasto a je ich nejako priveľa. Neprekáža mi tak samo vynášanie :) ako to, že ich my ľudia generujeme nejako mnoho. Keď si predstavím, koľko ich vygeneruje jeden panelák, koľko celé mesto…
Takisto mi asi rovnako ako vám pripadá čudné, že v obchodoch kupujeme zemiaky z Francúzska, cibuľu z Česka, paradajky zo Španielska a cesnak z Číny. Keď si predstavím, ako ďaleko museli cestovať, koľko energie spotrebovali na dopravu, klimatizáciu...Cez víkendy pravidelne vyrážame desiatky a stovky kilometrov preč z mesta, do záhradky, do lesa, k vode, aby sme si trošku užili aj tej prírody. Cez pracovný týždeň cestujeme autom či autobusom cez celé mesto do práce, do školy, hodiny trčíme v zápchach, hoci by sme danú prácu či štúdium často mohli pokojne robiť na diaľku cez internet aj doma. Keď si spočítame tie straty času, benzínu, energie...

Neefektívne, neprirodzené, nešetrné k prírode. Sú to všetko dávno známe veci, prečo to stále funguje takto? Nie je škoda, keď by sa to všetko dalo robiť aj inak? Keby som sa raz stal „prezidentom zemegule“ :-), fungovalo by to asi takto: Mestá by sa zakladali na „zelenej lúke“ tak, aby každé bolo v maximálne možnej miere sebestačné. Energeticky, potravinovo, odpadovo atď. Urbanistka by sa starostlivo plánovala s ohľadom na prírodu a s perspektívou rozvoja mesta na stovky rokov a tak, aby ju nemohol nežiaducim smerom zmeniť nijaký nešetrný developer, nijaká záujmová finančná skupina. Obytné zóny by boli obkolesené parkmi, lesíkmi, riečkami, jazerami, ovocnými sadmi, záhradkami, aby si ľudia mohli oddýchnuť, zašportovať, urobiť si piknik v tráve či dopestovať si vlastné ovocie a zeleninu. Kancelárske zóny a školy by boli koncentrované v ich blízkosti. Všetka pôda by bola obecná, aby ľudia nemali potrebu si okolo svojho majetku stavať ploty a múry. V meste by nejazdili klasické autá na spaľovací motor, tie by sa odstavovali na hranici mesta, ďalej by už chodilo len podzemné metro. Bicykle, elektrické skútre či samoobslužne elektrické taxíky by boli voľne k dispozícii. Biologicky odbúrateľný odpad by sa menil na humus, spáliteľný odpad by sa využil na ohrev vody či vykurovanie, ostatný odpad by sa recykloval. Elektrina by sa získavala z obnoviteľných zdrojov, najmä zo slnka. Je to všetko naozaj čistá zelená utópia? Možno nie celkom, excelentný príklad máme aj u nás doma. AquaCity Poprad je energeticky úplne sebestačné vďaka využívaniu geotermálnej vody a slnečnej energie. Odpadové materiály sa tam, kde je to možné, recyklujú. Materiály sa získavajú z lokálnych a udržateľných zdrojov. Budovy sa stavajú tak, aby sa optimálne využilo prostredie a slnečná energia. Zamestnanci pochádzajú z regiónu, aby dochádzaním z väčších vzdialeností neprispievali k znečisťovaniu prostredia. Existujú projekty energeticky a potravinovo autonómnych ekosystémov pre kozmonautov osídľujúcich Mesiac, Mars alebo Zem pre prípad, že by ju postihla nejaká globálna pohroma.

Vývoj vo využívaní solárnej energie zaznamenáva v súčasnosti obrovský rozmach a každú chvíľu prichádzajú správy o fotovoltaických článkoch so stále väčšou účinnosťou a nižšou cenou či o technológiách umožňujúcich potiahnuť sklené tabule okien tenkou vrstvou zlata, vďaka čomu môžu slúžiť ako transparentné elektródy článkov organických solárnych kolektorov s nákladmi na úrovni asi 5 eur na 1 m2. Nemám najmenšie pochybnosti o tom, že v blízkej budúcnosti budeme mať dostatočné zdroje obnoviteľnej energie (v súčasnosti označovanej ako alternatívna), ktoré bez problémov nahradia tie konvenčné (ropu, uhlie, plyn, jadro). Podobný dynamický vývoj prebieha aj v biotechnológiách, materiálových technológiách atď. Dostupnosť vyspelých technológií, ktoré nám zásadným spôsobom skvalitnia život, nebude problém. Väčší problém skôr vidím v zmene správania sa nás ľudí. Či zvíťazí obyčajný sedliacky rozum, ohľaduplnosť k prírode, túžba po kvalitnejšom, zdravšom, prirodzenejšom spôsobe života. Alebo zvíťazia egoistické záujmy, krátkozrakosť, moc a peniaze.

Keby ste vedeli o partii podobne strelených idealistov, dajte vedieť :-). A pokiaľ niekto z nich má k dispozícii aj kusisko zeme a chce s ňou niečo zmysluplné podniknúť, tak sa hlásim... :-)

PC REVUE 5/2011 OpenPark
Autor: Martin Drobný

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára