pondelok 28. marca 2011

BC MOBIL & TECHBOX

ANDROID OVLÁDOL TRH

Pamätáte si na prvé Android smartfóny? Na Slovensku sme sa k nim dostali až začiatkom roka 2009. Boli nenápadné a málokto sa odvážil vyskúšať ich. Väčšina prvých majiteľov z nich však bola nadšená. Za posledné dva roky sa stal z neznámeho zeleného robota fenomén. Ako je vôbec možné, že predbehol tak všetkým známe operačné systémy ako Symbian alebo Windows Mobile? Bude to otvorenosťou a neustálymi inováciami, ktoré sú viditeľné. Navyše mu výrobcovia verili a on sa im odplatil. Dnes Android valcuje trh smartfónov, čo bolo vidieť i na kongrese MWC 2011 v Barcelone, ktorého sme sa s našou redakciou zúčastnili. Kto nemal na stánku Android zariadenie, akoby tam ani nebol. Navyše Google dobre načasoval uvedenie najnovšej verzie Android 2.3 Gingerbread či Android 3.0 Honeycomb pre tablety. Áno, aj svet tabletov ovláda, resp. už ovládol Android. Snáď jediným výrobcom, ktorý neustále odoláva je Nokia. Jej Symbian nestihol nástup dotykových telefónov, navyše platformy ako MeeGo či Maemo sú už tiež odsúdené na zánik. Nokia však ide proti prúdu. Oznámila totiž spoluprácu s gigantom Microsoft, ktorý minulý rok uviedol operačný systém Windows Phone 7.

Už čoskoro by sme sa mali dočkať zariadení Nokia Windows Phones. Tešíte sa? Osobne si myslím, že keby dnes Nokia predstavila Android smartfón, nestíhala by ho vyrábať. Nokia sa však chce odlíšiť, navyše Microsoft potreboval pre svoj operačný systém silného partnera. Nokia ním rozhodne je. Ostáva nám len dúfat, že ohlásená spolupráca prinesie očakávané ovocie a nebude krokom späť, to by Nokia mohla veľmi rýchlo prísť o svoju pozíciu jednotky na trhu. Na tú si už brúsi zuby Samsung, ktorý pochopil, odkiaľ fúka vietor. Minuloročnú plánovanú vlajkovú loď Samsung Wave s vlastným OS bada poslal do ústrania a pýšil sa radšej modelom Samsung Galaxy S s OS Android, ktorý si svoj úspech naplno užíva doteraz. Najviac však Android pomohol HTC. Dokonca i na Slovensku patria telefóny HTC s OS Android k tým, po ktorých ľudia túžia. Ako inak si vysvetliť suverénne víťazstvo HTC smartfónov Desire Z, Desire HD či Wildfire v ankete Mobil roka 2010. Ľudia milujú Android a nemáme im to za zlé. Google aj s Apple (iPhone s iOS) zmenili náš pohľad na mobilné telefóny, dnešný svet patrí smartfónom.

PS: Kto z vás čítal editorial v predchádzajúcom vydaní? Veľmi rád by som sa pochválil, že zľava na ceste už dorazila. Orange však medzičasom modernizoval svoj fakturačný systém a oznámil mi, že miesto elektronickej faktúry dostanem faktúru poštou. Tá je však taktiež niekde na ceste, zato mi prišlo avízo o nezrealizovanej platbe z môjho bankového účtu. Myslím, že suma približne 16-násobne vyššia ako moja bežná platba, ktorú si môj súčasný operátor chcel zúčtovať, si žiada jedno veľké vysvetlenie! Podľa infolinky operátora som presurfoval gigabajty dát. Keďže si sledujem svoje prenesené dáta doslova na kB, považujem to za pokus operátora o ďalší zlý žart.

Príjemné čítanie vám želá
Roman Calík

BCMOBIL & TECHBOX 3-4/2011 Editorial
Autor: Roman Calík

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára