streda 1. augusta 2007

PC REVUE

Mojich sedem divov

Určite ste to už počuli. Na stránke www.new7wonders.com bolo možné hlasovať o nových siedmich divoch sveta. Novodobé divy sveta sú stavby, ktoré v súčasnosti existujú a je tak vyššia pravdepodobnosť, že ľudia k nim budú mať bližší vzťah ako k tým antickým (okrem jednej výnimky už neexistujúcim) divom. Podľa mňa sú výsledky príliš mimoeurópske a polepšila si hlavne Južná Amerika. Z Európy totiž uspelo len rímske Koloseum. Ďalšie európske stavby ostali medzi oficiálnymi kandidátmi na div sveta. Hlasovanie cez internet je prirodzená reakcia na novú formu demokracie a finalistov vybralo viac ako 100 miliónov používateľov internetu.
V auguste má magazín PC REVUE presne 15 rokov a je to chvíľa tak trochu sa obzrieť. Premýšľal som nad tým, aké rôzne počítačové divy prešli cez redakciu za taký dlhý čas. Ako som zistil, číslo sedem je primalé, určite ním nemožno pokryť všetky zaujímavé produkty. Aký je teda môj výber?
Prvým divom bol pre mňa počítač ZX Spectrum, ktorý bol úplne prvým počítačom v mojich rukách. Objavil sa v roku 1982, u nás bol dostupný napr. cez vtedajšiu predajňu Tuzex. Bol to počítač s gumenou klávesnicou a 16 kB pamäťou RAM. O 5 rokov neskôr sa u nás objavil klon s označením Didaktik Gama, išlo o produkt slovenského výrobného družstva. Jeho cena predstavovala asi 3 priemerné mesačné platy. Kandidátom na počítačový div je pre mňa aj nezabudnuteľný PMD 85.
K druhému divu by som priradil IBM PC/AT z roku 1984. Podrobne som sa s ním oboznámil o 5 rokov neskôr v zamestnaní. Mal na tú dobu neuveriteľne objemný 20 MB pevný disk a 16-farebnú grafickú kartu. Jednoducho Advanced Technology, jeho cena bola okolo 180 000 Sk.
Postupne vznikala požiadavka používať počítač ako inteligentný písací stroj. V tom čase bolo u nás istým prejavom počítačového životného štýlu vytváranie dokumentov bez diakritiky. Štandardným textovým editorom pre západný svet bol vtedy vynikajúci WordPerfect. Všetko zmenil Text602 z roku 1989, ktorý je pre mňa tretím IT divom. Dokázal totiž pracovať s diakritikou na ľubovoľnej grafike a text aj korektne vytlačil na ľubovoľnej tlačiarni. Text602 bol v deväťdesiatych rokoch v Československu nainštalovaný asi na každom počítači. Treba dodať, že najčastejšie nelegálne. V tých časoch sa kradnutie softvéru uskutočňovalo skoro s požehnaním úradov.
Štvrtý IT div je pre mňa HP OmniBook 600CT. Bol to môj prvý notebook, mimochodom, dodnes funguje, jedine NiMH batéria sa už porúčala. Má farebný 9,5-palcový displej, 75 MHz procesor a vysúvateľnú myš, pamäť som doplnil na neuveriteľných 128 kB. Z dnešného pohľadu mu chýba hlavne port USB, pripojenie na sieť som vyriešil rozširujúcou kartou. Neuveriteľná je hmotnosť – len 1,7 kg. Ku kandidátom na div z tohto obdobia radím aj IBM ThinkPad 700C z roku 1992 s rozkladacou klávesnicou v tvare motýlích krídel. Horúcim kandidátom je aj počítač Psion 3a z roku 1993. Bol to prototyp ultramobilného počítača, vybavený vynikajúcou mechanickou klávesnicou a dlhou dobou prevádzky na batérie.
Piatym divom bol pre mňa operačný systém Microsoft Windows 95. Preniesol nás do grafického prostredia, priniesol prácu s tzv. dlhými názvami súborov (predtým mohol mať názov súboru len 8 znakov), naozaj fungovala práca s viacerými spustenými programami súčasne. Tento OS umožnil komfort práce, ktorý v porovnaní s dovtedy najpoužívanejším MS DOS-om vyrážal dych. Windows 95 sprístupnil PC aj ľuďom bez špeciálnych počítačových znalostí, a to na bežnom počítači. Presne sa pamätám na to, ako sme zverejnili v PC REVUE jeho recenziu a telefóny od tej chvíle neutíchali (internet ešte nebol taký populárny). Každý si ho chcel vyskúšať. Za kandidáta na div z tejto oblasti počítam aj neskorší príchod operačných systémov triedy open source.
Môj šiesty div asi bude poznať len málo ľudí. Bol ním HP CapShare 920 a išlo o ručný skener. Dalo sa ním prechádzať po papieri, dokázal konvertovať napísaný text do počítačovej podoby, fungoval na batérie a cez infračervený port poslal načítané predlohy bezdrôtovo do tlačiarne. Bol rýchly a zmestil sa do jednej ruky. To všetko v roku 1999. CapShare zo stránky technologickej výbavy predbehol svoju dobu, ale, žiaľ, trhovo neuspel. Výrobca mu nasadil cenu privysoko (pri vtedajšom kurze dolára asi 20 000 Sk).
Siedmym divom je pre mňa Apple iPod z roku 2001 a jeho neskoršie generácie. MP3 prehrávače tu boli už predtým, ale Apple to urobil inak. Vytvoril „nepokaziteľné“ ovládanie, integroval 5 GB pevný disk, čím do vrecka strčil 1000 pesničiek, všetko zabalil do príťažlivého obalu, ale hlavne časom vyvinul naozaj špičkový zvuk. Dnes je v USA, ale i západnej Európe iPod synonymom pre hudobný prehrávač. Vo východnej časti Európy sa však až do takejto miery nepresadil.
Nuž, šťastné číslo 7 je primalé, neostal mi priestor oceniť napr. internet, bezdrôtovú komunikáciu, kľúče USB, viacjadrové procesory, satelitnú navigáciu, neuveriteľné kapacity pamäťových médií, tlačiarne s deviatimi farebnými náplňami, viac ako stopercentnú penetráciu mobilných telefónov aj na Slovensku, digitálnu zábavu či exponenciálny pokles cien hardvéru. Alebo 15 rokov vydávania najpredávanejšieho slovenského IT magazínu...  Mojich sedem divov je však zámerne tak trochu zo staršej, dalo by sa povedať antickej doby počítačovej. Je tu priestor na ocenenie novších produktov.
Aby sme sa teda priblížili k hlasovaniu o nových divoch sveta, zriadili sme na našej stránke www.pcrevue.sk možnosť priameho hlasovania. Môžete hlasovať za pôvodné produkty, ale môžete pridať aj vlastné. Aby sme vás ešte viac povzbudili, pridáme k hlasovaniu aj možnosť výhry zaujímavej ceny. O celkových výsledkoch hlasovania o počítačových divoch vás budeme informovať v niektorom nasledujúcom vydaní.
Príjemné čítanie augustového čísla praje
Ondrej Macko

PC REVUE 8/2007 Editorial
Autor: Ondrej Macko

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára