sobota 1. januára 2005

PC REVUE

Zmena znamená život, a ako ste sa dozvedeli už minule, došlo k výmene na pozícii šéfredaktora nášho magazínu. Ja osobne som v PC REVUE pracoval na poste zástupcu šéfredaktora viac ako päť rokov a podieľal som sa na príprave celého čísla. Preto nastávajúca zmena asi nebude veľká.
Veríme, že smerovanie PC REVUE je správne. Skôr sa budeme snažiť o to, aby ste dostali ešte kvalitnejšie informácie s čo najväčším podielom pridanej hodnoty. Bežné recenzie budú o niečo kratšie, ale bude ich viac a väčší dôraz sa bude klásť na naše zhodnotenie produktu. Chceme prinášať maximum informácií, ktoré z internetu alebo produktového katalógu nikdy nezískate. Pripravujeme ešte viac porovnávacích testov hardvérových a softvérových produktov. Čiastočne zlepšíme aj grafiku, pribudnú obrázky a objavia sa nové grafické prvky.
Z obsahovej stránky budeme aj naďalej sledovať aktuálne trendy v oblasti stolových počítačov, notebookov, periférnych zariadení, zábavných zariadení, operačných systémov, aplikačného softvéru atď. Ako sme už signalizovali, časť venovaná odbornejším témam, ako sú servery, databázy, storage riešenia, vývoj aplikácií atď., prechádza do nášho nového magazínu INFOWARE.
V PC REVUE sa počas celého roka zameriavame na aktuálne trendy, ale pokúsime sa pozrieť aj za horizont a odhadnúť budúci vývoj počítačových technológií. V tomto roku napríklad bude pokračovať rastúci záujem o notebooky, ale v trochu inom vyhotovení, ako to bolo doteraz. Už v minulom roku celosvetový rast predaja notebookov dosahoval úroveň 19 %, zatiaľ čo predaj bežných pracovných počítačov stagnuje. Víziou používateľov je teda mobilné zariadenie disponujúce výkonom umožňujúcim nerušenú prácu, hry či sledovanie DVD videa, ktoré možno jednoducho nosiť všade so sebou. Ale hlavne treba zlepšiť výdrž práce na batériu. V horizonte niekoľkých rokov je celkom reálny príchod notebooku schopného bez externého napájania pracovať celý pracovný deň. Na úplné nabitie batérie bude potom postačovať jeho pripojenie na sieť počas noci. Ďalšia vlastnosť, ktorú používatelia od mobilného zariadenia žiadajú, je hladké pripojenie na internet – akýmkoľvek spôsobom. Bude stačiť, aby ste boli v dosahu niektorej z možností na pripojenie, a o ostatné sa už technológia sama postará. Napríklad ak ste počas práce pripojení k internetu pomocou sieťového kábla a zoberiete si notebook na rokovanie, automaticky sa vyhľadá bezdrôtové pripojenie. Po opätovnom návrate do kancelárie sa prepne na rýchlejší spôsob komunikácie. Príjemné, však?
Najmä v zahraničí sa už teraz prejavuje nárast predaja širokouhlých notebookov. Podobný trend očakávame v závere tohto roka aj na Slovensku. Širokouhlé notebooky si kupujú ľudia, ktorí ho okrem práce využívajú aj na zábavu v domácnosti. Takéto notebooky sa však s výhodou používajú aj v kancelárii – máte možnosť umiestniť si vedľa seba viacero dokumentov, čo vám uľahčí prácu. V tejto oblasti sa presadia zariadenia s vynikajúcim grafickým modulom, podporou viackanálového zvuku a diaľkovým ovládaním. Takýto notebook sa potom dá zobrať aj na služobné cesty, v zahraničí ich už vidieť na palube lietadiel. Objavujú sa aj notebooky s integrovanou kamerou, umožňujúce videokonferenciu cez internet.
Veľký dôraz sa bude klásť na zabezpečenie údajov. Pokiaľ sa vám stratí notebook v cene okolo 100-tisíc korún, je to veľká škoda a bude vás to dlho mrzieť. No ak sa k údajom napr. o vašich partneroch dostane konkurencia, môže to znamenať rádovo vyššiu škodu. Ak to trochu preženieme, konečným dôsledkom môže byť až bankrot firmy. A stačí na to len trochu inteligentnejší zlodej, ktorý vie, čo je na počítači najdrahšie.
Prístupové heslá pozostávajúce napr. z kombinácie 30 malých a veľkých písmen i číslic sa však bežne nedajú použiť. Práve preto sa objavujú možnosti zabezpečenia jednoduchým, ale spoľahlivým spôsobom. V súčasnosti preto nastupujú snímače odtlačkov prstov, ktoré len tak ľahko neobídete. Pritom si môžete nadefinovať prístup pomocou viacerých prstov. Človek nikdy nevie... :)
Mimochodom, určite ste si všimli, že doma i v práci máte okolo seba čoraz viac elektronických pomocníkov. Počítač v práci aj doma, mobilný telefón, internet, to všetko sú dnes veci, ktoré neodmysliteľne patria k životu väčšiny ľudí. Maily až do noci, naštartovaný program na okamžité doručovanie správ, to je bežná súčasť života. Otázkou ostáva, či nám skutočne tak veľmi pomáhajú pri práci a či naozaj urobíme rádovo viac ako pred desiatimi rokmi. Vyriešenie tohto problému je, prirodzene, trochu mimo záberu PC REVUE. Ale určite vám poradíme v tom, ako sa nestratiť v digitálnej džungli.
Príjemné čítanie januárového čísla vám praje
Ondrej Macko

PC REVUE 1/2005 Editorial
Autor: Ondrej Macko

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára