utorok 1. mája 2007

QUARK

Vážení priatelia,
všimli ste si, že niektoré veľmi významné pasáže dôležitých zmlúv sú vytlačené malilinkými písmenami? Na prvý pohľad sa zdajú byt tieto texty bezvýznamné. Omyl! Obvykle sú veľmi dôležité a niekedy až kľúčové. Prečo tie malé písmená? Práve preto, aby ste otrávený dlhými, suchopárnymi právnickými formuláciami nevenovali týmto miestam priveľkú pozornosť a nezbadali prípadné nevýhodné podmienky či okolnosti. Mám s tým aj vlastné skúsenosti. Netreba tento otrepaný, no dobre fungujúci psychologický trik podceňovať. Ukážkový príklad zažila kolegyňa, ktorá si zobrala úver, ospevovaný výhodnými podmienkami. V skutočnosti ho až tak veľmi vraj nepotrebovala, ale povedala si, že nízke, niekoľkopercentné úroky sú výhodné, najmä, keď to úverová poradkyňa tak vierohodne tvrdila. Po dvoch či troch rokoch sa jej zdalo, že hoci pravidelne platí predpísané splátky, stále je dlžná vysokú sumu. Aj keď sa nevyzná vo finančnej matematike, zrátala si, koľko v skutočnosti zaplatí za pôžičku a s neradostným prekvapením zistila, že je to rovných 40 percent. Z požičanej sumy. Zavolala poradkyňu a tá sa ju snažila presvedčiť, že je to inak. Rátali spolu a – bolo to naozaj 40 %. Poradkyňa stále nechcela veriť výške úrokov a zavolala šéfovi. Ten tiež oponoval, že to nemôže tak byt, že to treba rátať inak, no keď to spolu vypočítali, nenápadne odišiel. Z tohto vyplývajú dve ponaučenia – ak uzatvárate zmluvu, dobre si ju prečítajte a venujte pozornosť najmä textom z malých písmen. A neverte veľkým slovám či presvedčivým rečiam, ale jednoduchej, ako sa hovorieva sedliackej, logike. Tá väčšinou nesklame a odhalí aj podstatu niektorých rafinovaných konštrukcií, ktoré dokážu pobalamutiť i odborníka.
Premenu vody na víno dobre poznáme z Biblie. Zo súčasnosti vieme, ako sa môže napríklad zmeniť voda na rybu. Kedysi, keď vianočné ryby pri predaji balili do novín, sme ako rybacie mäso platili aj hmotnosť hrubej vrstvy novín a vodu, ktorú do nich šikovný predavač prepašoval. Aj dnes pridávajú k rybám pri balení vodu. No nie už do novín, ale ju zmrazia a – nová kvalita je na svete. Zázrak? Kdeže, iba lacný podvod. Vlastne, lacný ako pre koho. Pre zákazníkov dosť drahý. Aby sme sa dostali aj k inému sortimentu – nedávnom som kupoval slúchadlá s mikrofónom na telefonovanie cez internet. Ochotný predavač mi poradil, z ktorých si mám vybrať, vraj sú lacné, aj keď ich kupujúci dodatočne často reklamujú. Vybral som si a po príchode domov som dal predavačovi za pravdu. Mikrofón nefungoval. Nejde mi do hlavy, ako môže seriózny obchod takýto tovar, o ktorom vie, že je nekvalitný,
predávať. Asi sa spolieha na to, že veľa ľudí radšej tých necelých dvesto korún oželie, ako by mali cestovať do predajne a strácať čas aj peniaze.
Viem, je máj a možno by bola vhodnejšia iná téma, ako úvahy a skúsenosti o tom, ako nás kto klame. No možno práve upozornenia na praktiky, s ktorými sa neraz stretávame, nám pomôžu vyhnúť sa rozčarovaniu a umožniť, aby sme máj vnímali tak, ako ho vidia básnici. Aby sme si, aj keď sa to dnes veľmi nenosí, pripomenuli, že všetky duchovné a materiálne statky na našej planéte vznikli vďaka cieľavedomej činnosti ľudí, ktorej hovoríme práca. Že máj je tiež symbolom krásy duše i tela.
Želám Vám aj sebe, aby sme ho takto vnímali a aby nám nielen tento mesiac nikto nekazil svojimi úskokmi. Nech ho dokážeme prežiť naplno.

Váš
Eduard Drobný

QUARK 5/2007 Editorial
Autor: Eduard Drobný

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára