štvrtok 1. marca 2007

PC REVUE

Internet – dobrý sluha, zlý pán

V tomto úvodníku sa chcem venovať internetu z viacerých uhlov pohľadu. Dosť dlho som rozmýšľal, kedy som vlastne prvýkrát začal používať internet. Bolo to pred viac ako 15 rokmi, keď som si na stáži na jednej nemeckej univerzite mohol vyskúšať skutočne na tú dobu rýchly internet. A bol som unesený – množstvo informácií bolo zrazu dostupných kedykoľvek, súbory sa dali prenášať veľmi jednoducho, s komunikáciou medzi štátmi nebol problém. Keď som sa potom vrátil, ihneď som rozbehol aktivity na získanie internetu na doma. V tom čase sa nosilo pripojenie cez telefón s rýchlosťou neuveriteľných 14 400 bitov za sekundu (modem ma stál 28 000 Sk, to si pamätám :) ). Účet za telefón sa v našej domácnosti odvtedy výrazne zvýšil. Keď sa na to pozerám z dnešného pohľadu, v podstate neviem, ako sa vlastne dalo fungovať bez internetu a mailovej komunikácie. Väčšinu svojho pracovného času totiž dnes trávim mailovou komunikáciou, hľadaním informácií a ich analýzou.
Keď som si potom vyberal internet v dobe „širokopásmovej“, na prvom mieste môjho rebríčka priorít stála spoľahlivosť, až na druhom pomer cena/výkon. Práve preto som si vybral aj skutočné drôtové pripojenie (kábel je kábel :)) a operátora, o ktorom viem, že keď bude problém, tak ma aspoň vypočuje a navrhne riešenie. Viacero ľudí hovorí, že som závislý od internetu, a je to asi pravda. Keď som na služobnej ceste a nemám pripojenie, nie som celkom vo svojej koži. Naozaj, dobrý sluha, zlý pán...
Hovorí sa, že internet uberá z chlebíka niektorým iným oblastiam, napr. literatúre, časopisom, koncertom, divadlám alebo kinám. A je na tom čosi pravdy, v knižnici som fakt dávno nebol, viacero filmov som videl na svojom notebooku. Osobne si však myslím, že doterajšie spôsoby šírenia informácií ostanú naďalej zachované. Je niečo iné, keď sa pozeráte na umelecký obraz cez internetový prehliadač, a celkom iné, keď ho máte pred očami v galérii. Inak na vás zapôsobí film, ktorý vidíte vo vysoko komprimovanom DivX-e, natočenom potajme z pozície diváka, ako keď ho zhliadnete vo špičkovo vybavenom kine. Aby som sa dostal aj ku koreňu veci – aj PC REVUE v elektronickom vydaní je niečo úplne iné, ako keď v ňom listujete. Tu by sa dalo povedať – papier je papier. Na druhej strane treba akceptovať fakt, že tu rastie generácia, ktorá sa narodila s myšou v rukách a pre ňu sú on-line informácie prvoradé. Prepojenie uvedených oblastí a webu musí byť veľmi tesné.
O pravdivosti uvedených slov som sa presvedčil nedávno práve u generácie, ktorá sa narodila so spomínanou myšou v rukách. PDF-ko z aktuálneho (vtedy februárového) vydania sa totiž objavilo na internete na voľné stiahnutie. Takéto servery sú na Slovensku pomerne známe a aj my ich sledujeme. Elektronické vydanie aktuálneho vydania posielame pre monitoring nášho magazínu viacerým spoločnostiam a zabrániť zneužitiu nie je celkom jednoduché. Februárové PDF však dvaja mladí ľudia krátko po sebe umiestnili na jeden z najhorúcejších serverov. Už dávnejšie som si všimol, že o PC REVUE je na tomto serveri pomerne veľký záujem, vždy to však boli staršie vydania, a tak som trochu zažmúril obe oči. Ale aktuálne vydanie? To je fakt silná káva, to ma už nenechalo chladným a rozhodol som sa konať. Zo servera som zistil dobu umiestnenia PC REVUE na stránku a ICQ na ľudí, ktorí tak urobili. Ozval som sa im a čakal na ich autorizáciu. Stalo sa, autorizácia bola potvrdená a mohli sme pristúpiť k diskusii.
Po vysvetlení faktov, o čo mi ide, sme sa veľmi rýchlo dohodli a aktuálne vydanie PC REVUE bolo zo servera odstránené. Ako uviedol jeden zo zúčastnených mladých ľudí, chcel si v podstate overiť, ako rýchlo na takýto krok zareagujeme. A presvedčil sa, že dosť rýchlo.
Veľakrát sme písali v našom magazíne o porušovaní autorských práv. Je to tak, porušenie autorských práv je konanie, za ktoré sa môžete dostať aj do väzenia. Keď sa vám niečo takéto stane osobne, je to silný zážitok. Veď si to predstavte – niekto sa dostane k výsledku vašej mesačnej práce a neoprávnene ju poskytne bezplatne ostatným. Teraz už oveľa lepšie rozumiem, ako sa môže cítiť popová hviezda alebo populárny herec, ktorých výsledok práce sa v skutočne masovej miere môže nájsť na internete. Nie je to veru dobrý pocit.
S jedným zo zúčastnených som sa ešte detailnejšie porozprával cez ICQ. Podľa jeho názoru je pre neho elektronické vydanie výhodné takmer výhradne na vyhľadávanie informácií. Ale papierové vydanie môžete čítať všade, ľahko si v ňom môžete robiť poznámky a lepšie si informácie zapamätáte.
To, čím sa presadzujeme v čase, keď sa informácie na čitateľov valia z každej strany, je kvalita. Množstvo informácií je dnes skôr problém ako pomoc, tomu, čo nájdete na internete, sa nedá vždy veriť. Podstatné je aj vzájomné prepojenie informácií. PC REVUE má kvalitné články, predstavované produkty sú vysoko aktuálne, zverejňujeme informácie, ku ktorým sa inak nedá dostať. Práve sem smerujeme aj našu ďalšiu aktivitu. Ako ste si iste všimli, k tomuto vydaniu PC REVUE sme pribalili aj DVD REVUE s kapacitou 8 GB. Tento krok sme na začiatku roka deklarovali. Tentoraz na ňom uvádzame dve úplné verzie programov, ktoré sa na Slovensku aktuálne predávajú. Verím, že s touto kapacitou pribaleného média sa budeme stretať oveľa častejšie.
Príjemné čítanie marcového vydania želá
Ondrej Macko

PC REVUE 3/2007 Editorial
Autor: Ondrej Macko

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára